Zielony tydzień 2024
Zielony Tydzień Unii Europejskiej to coroczne wydarzenie organizowane przez Komisję Europejską, mające na celu promowanie zrównoważonego rozwoju i ekologicznego stylu życia. Jest to czas, kiedy ludzie z całej Europy łączą siły, aby podkreślić znaczenie ochrony środowiska, działając wspólnie na rzecz lepszej przyszłości naszej planety.
Tegoroczny Zielony Tydzień poświęcony jest tematyce ochrony wody oraz problemom związanym z suszą i brakami wody w Unii Europejskiej.
W ramach projektu zintegrowanego LIFE organizowanych jest szereg wydarzeń w całym województwie śląskim.
8 czerwca 2024 roku
Park Śląski, Duży Krąg Taneczny
Chorzów
Przejdź na stronę wydarzenia ⇒
"Błękitny ekoFest" jest Oficjalnym Wydarzeniem Partnerskim Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej.
Gra miejska "Lufcik na tropie czystego powietrza"
maj - lipiec 2024 roku
- 5 czerwca - Będzin
- 5 czerwiec - Bobrowniki
- 8 czerwca – Krzanowice
- 15 czerwca - Gliwice
- 21 czerwca - Poręba
- 22 czerwca - Żory
- 29 czerwca – Rybnik
- 29 czerwca - Sośnicowice
- 29 czerwca - Krzepice
- czerwiec - Tarnowskie Góry
- 5 czerwiec - Bobrowniki
- czerwiec -Radlin
Gra terenowa "Lufcik na tropie czystego powietrza" jest doskonałą formą spędzenia wolnego czasu. Gra dodatkowo posiada aspekt edukacyjny. Od graczy wymagana będzie dobra orientacja w terenie oraz wiedza dotycząca ochrony powietrza i wody.
Każdy z nas chce być zdrowy i żyć długo i szczęśliwie. Czy trudno to osiągnąć? To zależy. Aby być zdrowym musimy zdrowo oddychać. Jak to zrobić kiedy powietrze w województwie śląskim nie należy do najlepszych?
Czyste powietrze i woda to nasza wspólna sprawa – to jasne. Ale nie ma drogi na skróty. Aby oddychać czystym powietrzem i korzystać z dobrej jakościowo wody potrzebujemy wielu zmian. Przede wszystkim musimy zrozumieć, że jest to poważny problem. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wrzucając do pieca plastikową butelkę truje siebie, swoją rodzinę i sąsiadów.
Na mapie zaznaczono miejsca, w których ukryte zostały zadania i zagadki. Każde prawidłowe rozwiązanie przybliża uczestników do odgadnięcia hasła głównego. W poszukiwaniu odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące ochrony powietrza uczestnikom towarzyszyć będzie rodzina Śląskich: mama Anita, tata Michał, córka Julka, syn Antek oraz dziadek Krzysztof, czyli postacie znane w całym województwie z kampanii edukacyjno-informacyjnej.
Przewodnikiem po tej niezwykłej przygodzie będzie Lufcik – przesympatyczna papuga, symbol walki województwa śląskiego o czyste powietrze.
Organizatorzy:
- Krzepice - Joanna Grzyb, ekodoradczyni Gminy Krzepice
- Będzin - Romuald Baran, ekodoradca Gminy Będzin
- Krzanowice - Katarzyna Gasilewska, ekodoradczyni Gminy Krzanowice
- Gliwice - Katarzyna Raszkowska, ekodoradczyni Gminy Gliwice
- Sośnicowice - Sylwia Steczuk, ekodoradczyni Gminy Sośnicowice
- Poręba - Ewelina Matyja, ekodoradczyni Gminy Poręba
- Żory - Joanna Szerzyńska-Grabowska, ekodoradczyni Gminy Żory
- Rybnik - Ewa Mura-Pancerzyńska, ekodoradczyni Subregionu Zachodniego i Barbara Graniczka, ekodoradczyni Gminy Rybnik
- Tarnowskie Góry - Marek Stebnicki, ekodoradca Gminy Tarnowskie Góry
- Bobrowniki - Agnieszka Wypych, ekodoradczyni Gminy Bobrowniki
- Radlin - Maria Cieślik, ekodoradczyni Gminy Radlin
Pomysł kreatywny i opracowanie: Dominika Bukalak-Gaik, ekodoradczyni Subregionu Północnego
Rzeka Wiedzy: Cykl literacki o ekologicznym użytkowaniu wody
30 maja – 30 września 2024 r
13 przedszkoli na terenie Miasta Żory
W 13 żorskich przedszkolach obędzie się cykl literacki o ekologicznym użytkowaniu wody, zatytułowanym „Rzeka Wiedzy”. Dzieci będą miały okazję poznać różnorodne książki, opowiadające o tym, jak dbać o wodne ekosystemy i korzystać z wody w sposób zrównoważony.
Przedszkolaki żorskich placówek wysłuchają różnorodnych opowieści i bajek, które będą promować świadome podejście do korzystania z zasobów wodnych. Poprzez interaktywne czytanie i zabawy edukacyjne dzieci będą uczyć się o znaczeniu ochrony wody, oszczędnego jej zużywania oraz o wpływie naszych działań na środowisko naturalne.
Planowane są również warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wyrażą swoje myśli na temat ochrony wód poprzez tworzenie rysunków i kolaży.
Organizator: Joanna Szerzyńska-Grabowska, ekodoradczyni Gminy Żory
Zielone spotkanie. Odpowiedzialna zabawa w naturze.
1 czerwca 2024 roku
ul. Wyspiańskiego
42-160 Krzepice
1 czerwca 2024 roku na Osiedlu Dąbrowa w Krzepicach odbędą się obchody Dnia Dziecka. Wśród licznych atrakcji planowana jest również ekosfera w ramach projektu "Śląskie. Przywracamy błękit". Na stoisku ekodoradcy odbędą się warsztaty z tworzenia recyklingowych ozdób.
Celem warsztatów jest promowanie recyklingu i upcyklingu jako idei zagospodarowania odpadów do ponownego wykorzystania lub przetworzenia. Dorośli z kolei będą mogli zasięgnąć porad na temat termomodernizacji domu, wymiany nieefektywnego źródła ciepła na ekologiczne, odnawialnych źródeł energii oraz dostępnych źródeł dofinansowania.
Punktem kulminacyjnym ekosfery podczas obchodów Dnia Dziecka na Osiedlu Dąbrowa w Krzepicach będzie pokaz mody recyklingowej, połączony z krótką prelekcją na temat wpływu branży odzieżowej na środowisko naturalne (m.in. emisja CO2).
Celem ekopokazu jest promowanie świadomych i odpowiedzialnych zakupów oraz propagowanie zrównoważonego gospodarowania odpadami.
Organizator: Joanna Grzyb, ekodoradczyni Gminy Krzepice
Piknik szkolny „Ekologiczna eskapada”
3 czerwca 2024 r.
Szkoła Podstawowa w Małoszycach
Małoszyce 84
42-439 Żarnowiec
Piknik ekologiczny z okazji Dnia Dziecka w szkole podstawowej to wyjątkowe wydarzenie, które łączy naukę z zabawą, inspirując uczniów do troski o środowisko naturalne. Organizowany przez ekodoradcę, ma na celu edukację dzieci na temat ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem wody i powietrza oraz promowanie aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
W trakcie pikniku zaplanowano wiele atrakcji. Dzieci będą miały okazję uczestniczyć w warsztatach plastycznych, gdzie tworzyć będą prace z materiałów ekologicznych, takich jak liście, gałązki czy papier z recyklingu. Ponadto, przewidziano gry i zabawy terenowe, podczas których uczniowie będą zdobywać wiedzę na temat ekologii w angażujący sposób.
Ekodoradca poprowadzi także prezentację na temat ochrony wody i powietrza, omawiając znaczenie tych zasobów oraz sposoby ich ochrony. Dodatkowo, zorganizuje interaktywny quiz, który pozwoli dzieciom sprawdzić swoją wiedzę na temat ekologii.
Nie zabraknie również elementów integracyjnych. Uczniowie będą mogli brać udział w konkursach ekologicznych, takich jak wyścig segregacyjny czy konkurs na najpiękniejszy ogródek przyjazny dla owadów.
Dorośli będą mogli uzyskać informacje dotyczące możliwości wymiany nieekologicznych źródeł ciepła, termomodernizacji, czy programów dofinansowujących.
Piknik ekologiczny to nie tylko świetna zabawa, ale również okazja do nauki i budowania więzi społecznych. Poprzez aktywne uczestnictwo w różnorodnych atrakcjach, dzieci będą miały szansę zrozumieć, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne i jakie działania mogą podjąć, aby je chronić.
Organizator: Iwona Gębka, ekodoradczyni Gminy Żarnowiec
Konkurs poetycki „Ekorymy Tychy”
5 czerwca – 5 lipca 2024
Urząd Miasta Tychy
Al. Niepodległości 49
43-100 Tychy
Konkurs na najbardziej „zielony” utwór poetycki (wierszyk, rymowankę, fraszkę, limeryk, itp.), o tematyce z zakresu szeroko pojętej ochrony środowiska, związany z miastem Tychy, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony powietrza i wody.
Wydarzenie skierowane jest do wszystkich mieszkańców miasta Tychy, z podziałem na poszczególne kategorie wiekowe:
- I kategoria wiekowa – dzieci do lat 12,
- II kategoria wiekowa – młodzież w przedziale od 13 roku życia do ukończenia lat 18,
- III kategoria wiekowa – dorośli.
Poprzez poezję uczestnicy są zachęcani do refleksji nad znaczeniem ochrony środowiska i inspirowania innych do podjęcia działań na rzecz ochrony naszych zasobów naturalnych. To wydarzenie pełni rolę platformy do zaangażowania społecznego i edukacji na temat problemów środowiskowych, rozwijając poczucie odpowiedzialności wobec środowiska wśród mieszkańców w każdym wieku.
Organizator: Prezydent Miasta Tychy i Katarzyna Bielich, ekodoradczyni Gminy Tychy
Wodzisławski Ekorajd
6 czerwca 2024
Rodzinny Park Rozrywki "Trzy Wzgórza" Franciszka Matuszczyka
44-300 Wodzisław Śląski
"Wodzisławski Ekorajd" to niezwykłe wydarzenie, które celebruje świadomość ekologiczną i aktywne uczestnictwo wśród młodzieży Wodzisławia Śląskiego. Ekorajd to po raz kolejny zaprasza do udziału dzieci i młodzież ze wszystkich placówek oświatowych miasta. Organizowany jest przez Miasto Wodzisław Śląski, Wydział Edukacji oraz Miejską Radę Uczniowską, pod czujnym okiem ekodoradczyni. Ekorajd to połączenie zabawy, nauki i aktywności fizycznej.
Na kilkukilometrowej trasie rajdu czekają punkty, w których uczestnicy muszą rozwiązać zadania z zakresu ochrony środowiska, w tym powietrza i wody. W każdym punkcie kontrolnym czeka jedno zadanie. Zespoły mogą same wybrać poziom trudności ćwiczenia - od 1 do 3 punktów. Pod opieką ekodoradcy uczestnicy wyruszają w ekscytującą podróż, która łączy rozrywkę, edukację i aktywność fizyczną.
Zadania przedstawione na każdym punkcie kontrolnym obejmują szeroki zakres tematów dotyczących ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony powietrza i wody, terenów zielonych, zachowania różnorodności biologicznej oraz strategii adaptacji do zmian klimatycznych. Uczestnicy angażują się zarówno w ćwiczenia praktyczne, jak i teoretyczne, zdobywając cenne spostrzeżenia na temat znaczenia opieki nad środowiskiem i praktyk życia zrównoważonego.
Ponadto, Ekorajd stanowi doskonałą platformę do nauki przez doświadczenie, rozwijającą umiejętności pracy zespołowej, myślenia krytycznego i kreatywności wśród uczestników. Poprzez połączenie elementów zabawy i aktywności fizycznej, wydarzenie oferuje dynamiczne i angażujące podejście do edukacji ekologicznej.
Poprzez udział w rajdzie, uczestnicy nie tylko zdobywają wiedzę, ale również rozwijają poczucie odpowiedzialności za ochronę planety dla przyszłych pokoleń.
Organizatorzy: Miasto Wodzisław Śląski, Wydział Edukacji, Miejska Rada Uczniowska, Wydział Ochrony Środowiska, Patrycja Janik – ekodoradczyni Gminy Wodzisław Śląski
Warsztaty ekologiczne "Ochrona powietrza - edukacja od najmłodszych"
10 czerwca 2024 roku
Zespół Szkolno-Przedszkolny
1 Maja 3
42-674 Kopienica, Zbrosławice
W sercu Kopienicy młodzi ekowojownicy spotkają się na warsztatach ochrony powietrza. To przedsięwzięcie ma na celu wpajanie głębokiego zrozumienia problemów środowiskowych, zwłaszcza zanieczyszczenia powietrza i wody. Celami warsztatów są: zapoznanie uczestników z problemem zanieczyszczenia powietrza, zachęcenie do podejmowania działań mających na celu ochronę atmosfery oraz uświadomienie konsekwencji związanych z zanieczyszczeniem powietrza dla zdrowia i środowiska.
Plan warsztatów:
- Wprowadzenie - krótka prezentacja na temat zanieczyszczenia powietrza, przyczyn i skutków tego problemu.
- Gry i zabawy edukacyjne - uczniowie będą mieli okazję zdobywać wiedzę poprzez zabawę, np. quizy, rebusy, krzyżówki dotyczące zanieczyszczenia powietrza.
- Warsztaty plastyczne - tworzenie plakatów i rysunków przedstawiających zanieczyszczenie atmosfery oraz sposoby jego ograniczenia.
- Dyskusja - rozmowa na temat codziennych zachowań, które mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza.
- Prezentacja filmu edukacyjnego - pokazanie krótkiego filmu dotyczącego skutków zanieczyszczenia powietrza dla zdrowia ludzi i środowiska.
- Rozdanie materiałów edukacyjnych - rozdanie ulotek i materiałów informacyjnych na temat ochrony powietrza.
- Podsumowanie - podkreślenie ważności dbania o czyste powietrze i zachęcenie uczniów do podejmowania konkretnych działań w tym zakresie
Po zakończeniu warsztatów uczniowie będą mieli możliwość zaprezentowania zdobytej wiedzy rodzicom i kolegom z klasy, co może wpłynąć na zwiększenie świadomości ekologicznej w ich środowisku. Dodatkowo, każdy uczestnik otrzyma certyfikat za udział w warsztatach, co może stanowić zachętę do dalszej edukacji na temat ochrony środowiska.
Organizator: Renata Pilecka, ekodoradczyni Gminy Zbrosławice
Konkurs „Najpiękniejsza łąka kwietna”
13 czerwca 2024 roku
Pałac Dietrichsteinów - Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
Ks. Płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski
Konkurs na najpiękniejszą łąkę kwietną organizowany wśród szkół podstawowych i przedszkoli Wodzisławia Śląskiego. Rozdanie mieszanki nasion kwiatów wabiących motyle i pszczoły, to wyjątkowa inicjatywa organizowana przez ekodoradcę, Miasto Wodzisław Śląski i Wydział Edukacji Urzędu Miasta. Pierwszego dnia wiosny mieszanka nasion roślin wabiących te korzystne dla środowiska owady zostanie dostarczona do wszystkich 21 przedszkoli i szkół podstawowych na terenie miasta Wodzisławia Śląski. Nauczyciele wraz z uczniami zasieją nasiona i będą prowadzić obserwacje rozwijających się łąk kwietnych. Ekodoradca będzie zbierać dokumentację fotograficzną od uczestniczących szkół. Uroczyste podsumowanie konkursu na najpiękniejszą łąkę kwietną odbędzie się w zabytkowym Pałacu Dietrichsteinów, gdzie przedstawiciele Miasta Wodzisław Śląski oraz Ekodoradca ocenią i wybiorą zwycięzców konkursu. To inicjatywa mająca na celu propagowanie ochrony pszczół i motyli.
Organizator: Patrycja Janik, ekodoradczyni Gminy Wodzisław Śląski
Rodzinny Ekopiknik "Wianki Kroczyckie"
15 czerwca 2024 roku
Amfiteatr Kroczyce
ul. Batalionów Chłopskich
42-425 Kroczyce
W czerwcowe dni i wieczory, zgodnie z polską tradycją, dziewczęta i kobiety wplatają magiczne wianki kwiatowe. Wykorzystując tę tradycję, wydarzenie dotknie tematów ekologicznych w formie pikniku, koncentrując się na ochronie wody i powietrza.
"Wianki Kroczyckie" to jedno z największych wydarzeń organizowanych corocznie w Kroczycach. W czerwcu to piękne i malownicze miasto przemienia się w centrum ekologicznej inspiracji, będąc gospodarzem rodzinnego pikniku. W trakcie wydarzenia mieszkańcy będą mieli okazję otrzymać porady dotyczące dotacji, dofinansowań i innych możliwości finansowych wspierających projekty związane z ochroną środowiska, w tym wody i powietrza.
Ekodoradczyni udzieli indywidualnych konsultacji. Dodatkowo zaplanowane są artystyczne, sportowe i rekreacyjne aktywności. Przewidziane są szybkie konkursy ekologiczne, pokazy filmowe oraz warsztaty dla najmłodszych uczestników. Wydarzeniu będzie towarzyszyć mini Olimpiada Wiedzy o Ochronie Środowiska.
Organizator: Aneta Szczechla, Ekodoradca Gminy Kroczyce
Inspirujący piknik ekologiczny „Natura w akcji”
15 czerwca 2024 r.
Szkoła Podstawowa w Czekanowie
ul. Szkolna 26
42-677 Czekanów, Zbrosławice
Piknik ekologiczny „Natura w akcji”, który jest nie tylko świetną zabawą, ale także okazją do nauki i promowania zachowań proekologicznych wśród dzieci i dorosłych. Jest okazją do spotkań międzypokoleniowych, bo uczniowie zapraszają do udziału rodziców, dziadków oraz rodzeństwo.
Elementy, które znajdą się w zakresie tego wydarzenia to, min:
- Przedstawienie ekologiczne: dzieci będą miały okazję wziąć udział w krótkich przedstawienia teatralnych, podczas których będą prezentować różne aspekty ekologii i sposoby, jakie mogą pomagać ochronić naszą planetę.
- Warsztaty plastyczne: możliwość tworzenia własnych ekologicznych prac plastycznych z naturalnych materiałów, takich jak liście, gałązki czy kamienie.
- Występy muzyczne: które będą promować przesłanie ekologiczne w sposób zabawny i angażujący. Piosenki o tematyce ekologicznej mogą być doskonałą metodą, aby przekazać dzieciom ważne informacje o ochronie środowiska.
- Strefa Edukacyjna: dzieci będą mogły dowiedzieć się więcej o ekologii poprzez interaktywne gry i zabawy.
- Ekologiczne przekąski: podczas pikniku serwujemy zdrowe przekąski wykonane z lokalnych, ekologicznych składników. To okazja do nauki o znaczeniu zrównoważonego odżywiania i wpływie naszych wyborów żywieniowych na środowisko.
- Zajęcia terenowe: dzieci będą miały okazję poznać lokalne ekosystemy i dowiedzieć się więcej o ich znaczeniu oraz sposobach ich ochrony.
Wszystkie elementy stanowią integralną cześć pikniku ekologicznego, który nie tylko dostarczy dzieciom niezapomnianych wrażeń, ale także pomoże w zrozumieniu, jak ważne jest dbanie o naszą planetę i jak mogą się przyczynić się do jej ochrony.
Organizator: Renata Pilecka, ekodoradczyni Gminy Zbrosławice
Ekopiknik „Symfonia natury”
15 czerwca 2024 r.
Park im. Fryderyka Chopina
Gliwice 44-100
Rodzinny ekologiczny piknik to wydarzenie promujące świadomość ekologiczną oraz aktywny styl życia wśród mieszkańców. Piknik zostanie zorganizowany w dużym parku miejskim, aby wykorzystać naturalne otoczenie i podkreślić jego wartość dla zdrowia i dobrostanu społeczności.
Podczas pikniku organizatorzy skupią się na różnorodnych atrakcjach dla dzieci i dorosłych. Wśród propozycji znajdą się malowanie twarzy naturalnymi farbami, konkursy plastyczne z użyciem ekologicznych materiałów, warsztaty dotyczące budowy schronień dla dzikich owadów oraz interaktywne gry edukacyjne na tematy związane z naturą. Dla aktywnych uczestników przewidziane będą także zajęcia sportowe, takie jak bieganie po szlakach przyrodniczych czy gry zespołowe na świeżym powietrzu.
Omówione zostaną różnorodne tematy związane z ochroną środowiska, w tym problemy dotyczące wody i powietrza. Eksperci poprowadzą warsztaty na temat oszczędzania wody, wpływu zanieczyszczeń na jakość wody oraz metod ochrony. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o znaczeniu zachowania zasobów wodnych i jakie działania mogą podjąć, aby utrzymać czystość wody i dostępność dla przyszłych pokoleń.
W kontekście jakości powietrza, ekodoradca omówi znaczenie czystego powietrza dla zdrowia ludzkiego i środowiska, informując uczestników o zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniem powietrza oraz sposobach poprawy jego jakości. Przedstawione zostaną prezentacje na temat źródeł zanieczyszczeń powietrza, takich jak emisje z pojazdów czy sektora komunalnego, a mieszkańcy zostaną zachęceni do podejmowania działań mających na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Jedną z głównych atrakcji pikniku będzie stoisko ekodoradcy, gdzie udostępnione zostaną informacje na temat ochrony środowiska i sposobów, w jakie każdy może przyczynić się do poprawy stanu natury w swoim otoczeniu. Ekodoradca poinformuje również o jakości powietrza, konieczności wymiany źródeł ciepła oraz możliwych źródłach finansowania.
Korzyści płynące z uczestnictwa w pikniku nie będą dotyczyć tylko zabawy i integracji z innymi uczestnikami, ale także edukacji ekologicznej, motywacji do podejmowania działań proekologicznych oraz promocji aktywnych zajęć na świeżym powietrzu dla dobra fizycznego i psychicznego.
Takie wydarzenia nie tylko zapewniają rozrywkę, ale także inspirują do działań na rzecz ochrony środowiska, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zbiorowym.
Piknik jest częścią VIII Gliwickiego Święta Rodziny.
Organizator: Katarzyna Raszkowska, ekodoradczyni Miasta Gliwice
Ekopiknik „Natura w centrum uwagi”
28 lipca 2024 roku
Stadion Sportowy
ul. Miechowska 4
42-439 Żarnowiec
Ekopiknik „Natura w centrum uwagi” to jedno z najważniejszych wydarzeń w ramach corocznych Dni Żarnowca, ukochanej imprezy w Gminie Żarnowiec. Organizowany przez ekodoradczynię ekologiczny piknik z pewnością przyciągnie tłumy chętnych do zanurzenia się w naturze. W trakcie wydarzenia mieszkańcy mogą uzyskać informacje dotyczące wsparcia finansowego i porady dotyczące projektów ekologicznych, co wpływa na zaangażowanie całej społeczności w zrównoważony rozwój gminy.
Podczas Dni Żarnowca, ekodoradczyni poprowadzi zajęcia edukacyjne, quizy i gry dla dzieci oraz całych rodzin. Te angażujące sesje obejmą tematy, takie jak: zanieczyszczenie powietrza, segregacja odpadów i odnawialne źródła energii, umożliwiając uczestnikom zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności.
Ponadto, dyskusje na temat uchwały antysmogowej mają na celu podkreślenie znaczenie działań zbiorowych w walce z wyzwaniami środowiskowymi.
Ekopiknik obejmie także warsztaty i dyskusje skoncentrowane na ochronie wody i powietrza. Uczestnicy zagłębią się w znaczenie zachowania tych ważnych zasobów, eksplorując tematy takie jak: oszczędzanie wody, poprawa jakości powietrza i wpływ zanieczyszczeń na ekosystemy. Poprzez interaktywne demonstracje i sesje informacyjne prowadzone przez ekspertów środowiskowych, uczestnicy zdobędą głębsze zrozumienie wyzwań stojących przed naszymi systemami wodnymi i powietrznymi oraz nauczą się praktycznych strategii zmniejszania szkód środowiskowych.
Dzięki kompleksowej edukacji i zasobom, ekopiknik działać ma jako katalizator świadomości i działań ekologicznych.
Organizator: Iwona Gębka, ekodoradczyni Gminy Żarnowiec
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY