30 LAT LIFE

Szklana kula ziemska leżąca na liściach paproci i logo 30-lecia Programu LIFE

Zobacz jak świętujemy jubileusz największego programu Unii Europejskiej na rzecz środowiska i klimatu.

Program LIFE Unii Europejskiej to jedyny instrument finansowy zarządzany na poziomie centralnym i w całości dedykowany ochronie środowiska, przyrody i klimatu.

21 maja 2022 r. Program LIFE ukończył trzydzieści lat. W tym okresie z możliwości Programu skorzystało ponad 5 000 projektów. Dotyczyły i nadal dotyczą one czterech obszarów:

  • przyroda i bioróżnorodność,
  • gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia,
  • łagodzenie zmian klimatu i adaptacja,
  • przejście na czystą energię.

Tort z okazji 30-lecia Programu LIFE.

Rok jubileuszowy obchodzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej to okazja do zaprezentowania projektów i działań na rzecz środowiska, przyrody i klimatu.
To okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy.

W oficjalnym kalendarzu obchodów jubileuszowych znalazło się 257 wydarzeń związanych z Programem LIFE, a organizowanych niemal na całym świecie. Wśród tych wydarzeń znalazło się 9 z Polski, a 5 zorganizowanych było w ramach projektu zintegrowanego "Śląskie. Przywracamy błękit".

O wszystkich wydarzeniach jubileuszowych można przeczytać na oficjalnej stronie 30-lecia programu LIFE.

 

Happening artystyczno-edukacyjny "Malujemy śląskie niebo"

30 maja 2022 roku - Happening edukacyjno-artystyczny "Malujemy śląskie niebo"

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wziąć udział w wykładach plenerowych, warsztatach, spacerach edukacyjnych, szkoleniach specjalistycznych, pokazach i zabawach.

Tematyka spotkania związana była z poprawą jakości powietrza, korzyściami płynącymi z zielonej infrastruktury w mieście, przeciwdziałaniem niekorzystym zmianom w środowiskowo-klimatycznym i transformacją energetyczną.

Kulminacyjną częścią wydarzenia był happening artystyczny z udziałem uczniów Liceum Plastycznego „Malujemy śląskie niebo”. Każdy z młodych artystów wykonał w dowolnej technice malarskiej lub rysunkowej własną interpretację tematu nieba na Śląsku. Wszystkie prace utworzyły razem obraz śląskiego nieba.

Partnerami wydarzenia byli: Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla i Związek Stowarzyszeń Śląski Ogród Botaniczny a także Zespół Szkół Plastycznych w Katowicach i Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

Więcej informacji i galeria zdjęć tutaj.

Organizator: Województwo Śląskie

Ekostrefa "Ciepło, zdrowo, kolorowo"

20-22 maja 2022 roku - Ekostrefa "Ciepło, zdrowo, kolorowo

W ramach Dni Miasta Kalety została zorganizowana trzydniowa duża strefa informacyjno-edukacyjna związana z czystym powietrzem.

Dorośli znaleźli tam fachowe porady dotyczące wymogów i możliwości związanych z wymianą pieców na bardziej ekologiczne, źródeł finansowania i innych form wsparcia. Można było także uzyskać informacje o programach pomocowych.

Dla dzieci i młodzieży przygotowano bogaty zestaw zabaw i konkurencji związanych z tematyką czystego powietrza oraz zagrożenia smogiem.

Więcej informacji i galeria zdjęć tutaj.

Organizator: Sandra Świętek, ekodoradca Gminy Kalety / Województwo Śląskie

Szkolenie dla ekodoradców

18-20 maja 2022 roku - Szkolenie z zakresu wykrywania procederu nielegalnego spalania i przestrzegania uchwały antysmogowej

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, partner merytoryczny projektu wraz z Województwem Śląskim zorganizował szkolenie dla ekodoradców projektu "Śląskie. Przywracamy błękit", przedstawicieli straży gminnych i miejskiech, pracowników samorządów gminnych oraz instytucji odpowiedzialnych za działania na rzecz poprawy jakości powietrza oraz przeprowadzanie działań kontrolnych z upoważnienia władz gminy.

W spotkaniu, odbywającym się w Muzeum Śląskim, wzięło udział 187 osób z całego województwa śląskiego.

Więcej informacji i galeria zdjęć tutaj.

Organizator: Instytut Technologii Paliw i Energii (d. Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla) / Województwo Śląskie



Co wisi w powietrzu?

1 lipca - 31 sierpnia 2022 roku - „Co w powietrzu wisi?” Wakacyjna akademia przeciwdziałania niskiej emisji

Niska emisja jest główną przyczyną złej jakości powietrza. Dlatego Ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego w każdy wtorek oraz czwartek lipca i sierpnia będzie prezentować przyczyny i propozycje działań w zakresie zmniejszenia szkodliwej emisji.

Wśród tematów edukacyjnych skierowanych do dorosłych znajda się, m.in. pojęcia dotyczące: rodzajów zanieczyszczeń powietrza, emisji przemysłowej, transportowej, z sektora komunalno-bytowego, a także pyłów zawieszonych smogu, tlenku azotu, dwutlenku węgla, tlenków siarki, wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, monitorowania jakości powietrza, czy działań na rzecz jego poprawy.

Wakacyjna akademia odbywa się na Facebooku.

Organizator: Dominika Bukalak-Gaik, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego / Województwo Śląskie

 Dziecko a ekologia, czyli mamo, tato, pokaż mi jak…

1 lipca - 31 sierpnia 2022 roku - "Dziecko a ekologia, czyli mamo, tato, pokaż mi jak…”

Dzieci obserwują i naśladują dorosłych. Uwielbiają też robić coś razem z rodzicami. Aby wykorzystać to zainteresowanie ekodoradca z gminy  Krzyżanowice organizuje cykl prezentacji pomysłów, jak poprzez zabawę, wspólnie z dzieckiem wdrażać zachowania proekologiczne.

Cykl 9 prezentacji odbywać się w każdą środę lipca i sierpnia i obejmie: aktywne wakacje na sportowo, skąd się bierze jedzenie, sadzenie roślin, segregacja śmieci, kompostowanie, ekologiczne zakupy, wspólne zdrowe gotowanie w domu, przetwory domowe, mycie zębów a woda.

Prezentacje można śledzić na Facebooku.

Organizator: Angelika Krupa, ekodoradca Gminy Krzyżanowice / Województwo Śląskie

 

Letnia Akademia Turystyki ekO

6 lipca - 31 sierpnia 2022 roku - "LATO, czyli Letnia Akademia Turysty ekO"

Wakacje to czas beztroskich wyjazdów i poznawania świata. Jednak także taka aktywność nie pozostaje bez wpływu na otaczające nas środowisko.

W każdą środę lipca i sierpnia 2022 roku zaprezentowane zostaną tematy dotyczące organizacji wyjazdów turystycznych i wypoczynkowych z poszanowaniem zasad zrównoważonej ekoturystyki.

Poruszone zostaną tematy mówiące jak spędzić wakacje nie szkodząc otaczającej nas przyrodzie i pozostawiając jak najmniejszy ślad po sobie. Zaprezentowane zostaną zasady odpowiedzialnej turystyki. Przedstawiony wpływ masowej turystyki na naturę i jak zmiana naszych zachowań może ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Uczestniczyć w Akademii można na Facebooku.

Organizator: Piotr Policht, ekodoradca Gminy Piekary Śląskie / Województwo Śląskie

Zwariowane wakacje w bibliotece

27 lipca 2022 roku - "eko?-logicznie!" Zakręcone wakacje w bibliotece

Warsztaty dla dzieci i młodzieży dotyczące kształtowania zachowań proekologicznych. Warsztaty będą miały formę współzawodnictwa zespołów w trzech blokach tematycznych: ekologiczne zachowania w domu, zanieczyszczenie wody i dbanie o jakość powietrza.

Uczestnicy będą poznawać pozytywne działania ekologiczne poprzez zabawę, konkursy, zajęcia plastyczne i dyskusje. Przeprowadzą także doświadczenia naukowe, by samodzielnie poznać wpływ działa człowieka na jakość wody i powietrza.

Wszyscy uczestnicy otrzymają drobne upominki i dyplomy.

Organizator: Monika Guzy-Woźnicka, ekodoradca Gminy Mszana / Województwo Śląskie

Piknik Plecionkarski

25 sierpnia 2022 roku - Piknik Plecionkarski

Wakacje to doskonały okres na naukę zachowań proekologicznych. W ramach pikniku gminnego ekodoradca projektu "Śląskie. Przywracamy błękit" organizuje ekostrefę dla dorosłych mieszkańców i dzieci Gminy Mszana.

Dorośli mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się o konieczności wymiany przestarzałych źródeł ciepła, możliwościach dofinansowań przedsięwzięć związanych z ich wymianą, dotacji realizowanyych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, firmy energetyczne, itp.

Na najmłodszych czekają gry i zabawy o tematyce ekologicznej, m.in.: malowanie ekoludka, rozwiązywanie rebusów ekologicznych i krzyżówek, pogadanki o segregacji śmieci oraz recyklingu, gry ruchowe i plastyczne.

Organizator: Monika Guzy-Woźnicka, ekodoradca Gminy Mszana / Województwo Śląskie

Wrzesień z EKODYI

7 – 28 września 2022 roku - Wrzesień z EKODIY

 

Coraz dłuższe wieczory i jesienna pogoda za oknem to doskonała okazja do spędzenia czasu ze swoim dzieckiem. Jedną z propozycji aktywności w tym czasie jest wspólne tworzenie gier i zabawek z drewna, kamieni i plastiku przeznaczonego na recykling.

 

Ekodoraca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego w każdą środę września pokaże Wam jak w kilku prostych krokach własnoręcznie wykonać gry i zabawki.

 

Wspólne projekty DIY to również okazja do rozmów rodziców z dziećmi na tematy takie jak segregowanie odpadów czy ponowne wykorzystanie surowców wtórnych.

 

Warsztaty można śledzić na Facebooku.

Organizator: Dominika Bukalak-Gaik, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego / Województwo Śląskie

Dożynkowa ekostrefa w Dąbrowie Zielonej

11 września 2022 - Dożynkowa ekostrefa w Dąbrowie Zielonej

Dożynki to tradycyjna impreza świętująca udany zbiór rocznych plonów.

Dlatego podczas dożynkowego święta w Dąbrowie Zielonej powstanie specjalna ekostrefa dla mieszkańców. Organizatorem ekostrefy będzie ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego.

Ekostrefa będzie przestrzenią, w której mieszkańcy będą mogli zdobywać wiedzę i znajdować rozrywkę. Dorośli mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się o konieczności wymiany przestarzałych źródeł ciepła, możliwościach dofinansowań przedsięwzięć związanych z ich wymianą, dotacji realizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, firmy energetyczne, programy krajowe, itp.

Na najmłodszych czekają gry i zabawy o tematyce ekologicznej

Organizator: Jolanta Szymczyk, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego / Województwo Śląskie

II Metropolitalne Dni Energii

17 września – II Metropolitalne Dni Energii

Doradztwo, konkursy, pokazy, eksperymenty, gry… Województwo Śląskie zaprasza na spotkanie podczas Metropolitalnych Dni Energii, czyli pikniku rodzinnego, który przyniesie nie tylko doskonałą rozrywkę, ale też wiele praktycznych informacji.

Efektywność energetyczna, adaptacja do zmian klimatu, informacje o dotacjach związanych z modernizacją systemów grzewczych – to niektóre z tematów poruszanych podczas tegorocznego wydarzenia.

W strefie spotkań z ekodoradcami, którzy udzielać będą mieszkańcom informacji dotyczących wymiany przestarzałych pieców, źródeł finansowania oraz wymaganych dokumentów.

W strefie dla dzieci znajda się gry i zabawy. Każdy, niezależnie od wieku, znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Na rynku stanie kino rowerowe oraz rowerowe stanowiska do zawodów stacjonarnych. Będzie też można tworzyć ekologiczne torby, obrazy z mchu czy też sprawdzić swoją pamięć i pojemność płuc.

Organizator: Miasto Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Województwo Śląskie

Ekostrefa "Pod błękitnym niebem nie tylko o jedzeniu"

8 października 2022 - Ekostrefa "Pod błękitnym niebem nie tylko o jedzeniu"

W ramach Zlotu Food Trucków powstanie ekostrefa, w której ekodoradca będzie udzielał informacji na temat efektywności energetycznej, dotacjach związanych z modernizacją systemów grzewczych, obowiązku i możliwości wymiany przestarzałych pieców, źródeł finansowania oraz wymaganych dokumentów.

Na najmłodszych będą czekały gry i zabawy związane z czystym powietrzem i ochrona środowiska.

Organizator: Piotr Policht, ekodoradca Gminy Piekary Śląskie / Województwo Śląskie

Spektakl teatralny "Ekonolulu"

11 października 2022 - Spektakl teatralny "Ekonolulu"

W ramach projektu "Śląskie. Przywracamy błękit" odbędzie się spektakl teatralny pt. "Ekonolulu", którego tematyka wpisuje się  w propagowanie działań proekologicznych wśród najmłodszych mieszkańców Zawiercia. W szczególności ma na celu zwrócenie uwagi na temat zanieczyszczeń i ochrony powietrza. Wstęp wolny dla wszystkich.

Organizator: Paulina Podsiadło, ekodoradca Gminy Zawiercie / Województwo Śląskie

Warsztaty „Dlaczego tak ważne jest błękitne niebo”

18-19 października 2022 - Warsztaty „Dlaczego tak ważne jest błękitne niebo”

W procesie kształtowania nawyków i postaw ekologicznych ważną rolę odgrywa edukacja ekologiczna. Ekodoraca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego przeprowadzi warsztaty ekologiczne pod nazwą „Dlaczego tak ważne jest błękitne niebo”. Warsztaty skierowane będą do uczniów Szkoły Podstawowej oraz Oddziału Przedszkolnego we wsi Ślęzany.
Spotkanie z Ekodoradcą będzie doskonałą okazją do zdobycia i pogłębienia wiedzy na temat ochrony powietrza. Realizowane to będzie za pomocą różnych form kształcenia (pogadanka, burza mózgów, doświadczenia, zagadki, ćwiczenia).

Organizator: Dominika Bukalak-Gaik, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego / Województwo Śląskie

Konkurs plastyczny „Bieruń z energią”

22 października 2022 - Konkurs plastyczny „Bieruń z energią”

Konkurs plastyczny prezentujący odnawialne źródła energii (OZE) na tle bieruńskiego krajobrazu.
Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych w gminie Bieruń. Prace mogą być wykonane w dowolnej technice artystycznej. Konkurs zakończy wystawa wszystkich nagrodzonych prac.

Organizator: Elżbieta Musialik, ekodoradca Gminy Bieruń / Województwo Śląskie

Warsztaty ekologiczne „Wszyscy chcemy żyć pod błękitnym niebem”

26-27 października 2022 - Warsztaty ekologiczne „Wszyscy chcemy żyć pod błękitnym niebem”

Ekologia to ważny element edukacyjny dzieci i młodzieży. Wiedza dotycząca zanieczyszczeń powietrza to pierwszy krok do zrozumienia jak ważne jest dbanie o jego jakość. Ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego przeprowadzi warsztaty ekologiczne pod nazwą „Wszyscy chcemy żyć pod błękitnym niebem”. Warsztaty skierowane będą do uczniów Szkoły Podstawowej i Oddziału Przedzkolnego w Słowiku.
Warsztaty edukacyjne realizowane będą za pomocą różnych form kształcenia (pogadanka, burza mózgów, doświadczenia, zagadki, ćwiczenia).

Organizator: Dominika Bukalak-Gaik, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego / Województwo Śląskie

Ekowarsztaty dla dzieci "To ważne, czym oddychamy"

7 - 11 listopada 2022 - Warsztaty ekologiczne "To ważne, czym oddychamy"

Jakość powietrza ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, środowisko naturalne, klimat, a także ekonomię globalną i osobistą.
W ramach edukowania najmłodszych dzieci z mniejszych miejscowości zorganizowane zostały warsztaty ekologiczne dla uczniów klas 1-3 ze wszystkich szkół gminy Wręczyca Wielka.

Zajęcia przybliżają podstawowe pojęcia:
• czym jest ekologia,
• czym jest powietrze
• czym jest smog i jak powstaje;
• jakie zagrożenie niesie ze sobą zanieczyszczenie powietrza dla zdrowia i środowiska,
• jakie działania należy podjąć aby zmniejszających zagrożenie smogiem.

Forma warsztatów jest interaktywna, oparta na doświadczeniach i eksperymentach.

Organizator: Ewa Chojnacka, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego / Województwo Śląskie

Spektakl "Wielka przygoda małej Chmurki"

20 listopada 2022 - Spektakl teatralny „Wielka przygoda małej chmurki”

O znaczeniu czystego powietrza należy rozmawiać już od dziecka.  W ramach projektu "Śląskie. Przywracamy błękit" odbędzie się spektakl teatralny „Wielka przygoda małej chmurki”.

Przedstawienie adresowane jest do dzieci w wieku 4-10 lat.

Dzieci wraz z bohaterami historii, czyli Chmurka i jeżem Jerzykiem ruszają  do swojej cioci Rzeki. Tylko ona może pokazać bohaterom i widzom, jak zapobiegać zanieczyszczeniu środowiska, którego skutki wszyscy odczuwają coraz bardziej.

W przedstawieniu poruszone zostaną tematy przyczyn powstawania smogu i sposobów jego redukcji, segregacji odpadów oraz deficytu i zanieczyszczenia wód.

Organizator: Elżbieta Musialik, ekodoradca Gminy Bieruń / Województwo Śląskie

Ekologicznie z książeczką i bajeczką

wrzesień 2022 - czerwiec 2023 - Ekologicznie z książeczką i bajeczką

Ekologia, czyste powietrze, zdrowa żywność, recycling, to tematy, które warto poruszać z najmłodszymi.

Ekodoradczyni z Gminy Mszana organizuje cykl spotkań z przedszkolakami w podległych sołectwach. W każdy pierwszy wtorek, czwartek i piątek miesiąca odbywa się wielkie czytanie wierszy związanych z ekologią, ochroną środowiska i zdrowym trybem życia. Towarzyszą temu dyskusje, konkursy, zabawy tematyczne.

W każdym miesiącu poruszane są inne tematy, m.in: recycling, żywność ekologiczna, odpady i ich segregacja, smog i zanieczyszczenia powietrza, zmiany klimatyczne i ochrona Ziemi, a także współżycie społeczne i rodzinne.

Organizator: Monika Guzy-Woźnicka, ekodoradca Gminy Mszana / Województwo Śląskie

Olimpiada ekologiczna „Ratujmy nasz klimat! Czyste powietrze to lepsze życie”

24 listopada 2022 - Olimpiada ekologiczna „Ratujmy nasz klimat! Czyste powietrze to lepsze życie”

Czy młodzież ma dużą wiedzę z zakresu ekologii? Okazja do sprawdzenia jest Olimpiada ekologiczna dla wszystkich szkół gminy Lipie.

Celami konkursu są: kształtowanie świadomości ekologicznej oraz właściwych postaw wobec środowiska naturalnego, a także rozwijanie zainteresowań ekologią. Ważnym elementem jest rozwijanie umiejętności wykorzystywania posiadanych wiadomości do rozwiązywania problemów ekologicznych.

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie odbędą się pokazy filmów dotyczących negatywnych skutków zanieczyszczeń powietrza dla zdrowia człowieka oraz korzyści ze stosowania alternatywnych źródeł energii. Drugim etapem będzie test wiedzy ekologicznej. Laureaci otrzymają ekologiczne nagrody.

Organizator: Ewa Chojnacka, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego / Województwo Śląskie

Warsztaty ekologiczne  "Błękitne niebo mamy gdy o czyste powietrze dbamy”

7 listopada 2022 - Warsztaty ekologiczne „Błękitne niebo mamy, gdy o czyste powietrze dbamy”

Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie edukacji ekologicznej? Odpowiadamy - każdy wiek! Ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego przeprowadzi warsztaty ekologiczne pod nazwą "Błękitne niebo mamy, gdy o czyste powietrze dbamy”. Warsztaty skierowane są do przedszkolaków z Przedszkola w Lelowie. Dzieci zapoznane zostaną z problemem zanieczyszczeń powietrza i smogu poprzez zabawy i różnego rodzaju aktywności. To bardzo ważne aby wzbudzać w najmłodszych ciekawość świata i uświadamiać je jakie zagrożenia niesie ze sobą zła jakość powietrza.

Organizator: Dominika Bukalak-Gaik, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego / Województwo Śląskie

Konkurs plastyczny „Jak ugryźć SMOGA”

3 listopada - 8 grudnia 2022 - Konkurs plastyczny „Jak ugryźć SMOGA”

Słowo “smog” to mieszanka angielskich słów: “smoke”, czyli “dym” oraz “fog”, czyli “mgła”. Ta zbitka wyrazowa rozpowszechniła się na świecie, idealnie określając zjawisko. Można powiedzieć, że smog jest właśnie taką sztuczną mgłą, która utworzyła się w sposób nienaturalny, jako efekt działań człowieka oraz pewnych niesprzyjających okoliczności przyrody.

Konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych i dzieci najstarszych grup przedszkolnych.

Celem pracy jest wykonanie metodą dowolną pracy przedstawiającą zjawisko, jaki jest smog. Wykorzystanie materiałów z recyklingu będzie dodatkowym atutem.

Prace można składać u wychowawców klas do 25 listopada. Ogłoszenie wyników nastąpi 8 grudnia. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.

Organizator: Monika Guzy-Woźnicka, ekodoradca Gminy Mszana / Województwo Śląskie

Warsztaty edukacyjne "Niebo, pod którym chcemy żyć jest błekitne"

9 listopada 2022 - Warsztaty edukacyjne "Niebo, pod którym chcemy żyć jest błękitne"

Czym jest powietrze i dlaczego powinno być wolne od zanieczyszczeń? Jakie są główne źródła zanieczyszczeń powietrza i ich wpływ na nasze zdrowie? Na te oraz inne pytania związane z ochroną powietrza odpowie Ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego w trakcie warsztatów edukacyjnych dla uczniów i dzieci ze Szkoły Podstawowej i Oddziału Przedszkolnego w Podlesiu. Zabawy i aktywności pozwolą na zapoznanie z tematem zanieczyszczeń, smogu i ich wpływu na nasze życie.

Organizator: Dominika Bukalak-Gaik, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego / Województwo Śląskie

Warsztaty ekologiczne "Dbaj o czyste powietrze"

14 listopada 2022 - Warsztaty ekologiczne "Dbaj o czyste powietrze"

Dzień Czystego Powietrza to doskonała okazja do rozmów i działań w obszarze ochrony powietrza. Ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego i Ekodoradca Miasta Częstochowa przeprowadzą warsztaty dla uczniów VIII Liceum Ogólnokształcącego Samorządowego im. gen. Józefa Sowińskiego w Częstochowie.
Warsztaty edukacyjne będą połączeniem wiedzy teoretycznej na temat zanieczyszczenia powietrza z praktycznym zadaniem polegającym na opracowaniu społecznych mini-kampanii zachęcających do dbania o czyste powietrze.

Organizator: Doriana Mrożek, ekodoradca Miasta Częstochowa oraz Dominika Bukalak-Gaik, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego / Województwo Śląskie

Warsztaty edukacyjne "Błękitne niebo to nasza wspólna sprawa"

15 listopada 2022 - Warsztaty edukacyjne "Błękitne niebo to nasza wspólna sprawa"

Dbanie o czystość powietrza powinno być częścią życia każdego z nas, dlatego edukację ekologiczną powinniśmy rozpocząć od najmłodszych lat. Ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego przeprowadzi warsztaty edukacyjne dla dzieci z Przedszkola w Nakle. Poprzez zabawę dzieci poznają właściwości czystego powietrza oraz dowiedzą się jak ważne jest dla życia i zdrowia. Poprzez eksperyment dzieci zobaczą jak zanieczyszczenia z domowych pieców rozprzestrzeniają się w powietrzu. Dowiedzą się również jak na co dzień dbać o powietrze.

Organizator: Dominika Bukalak-Gaik, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego / Województwo Śląskie

Grudniowy Ekokalendarz Adwentowy

1 - 24 grudnia 2022 - Grudniowy Ekokalendarz Adwentowy

Kalendarz adwentowy to sposób na odliczanie dni, które pozostały do Świąt Bożego Narodzenia.

Ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego przez 24 dni grudnia każdego dnia będzie otwierał adwentowy ekokalendarz. W kalendarzu znajdą się pomysły na ekologiczne świąteczne dekoracje oraz prezenty.

Wydarzenie jest świetną okazja do wspólnego odliczania dni pozostałych do Świąt i sprawdzenia swoich sil w przygotowanych ekowyzwaniach.

Projekty DIY (Do It Yurself) oraz przygotowane wyzwania będą doskonałą okazją do wspólnego spędzania czasu z dziećmi.

Kalendarz i ekowyzwania można śledzić na profilu na Facebooku.

Organizator: Dominika Bukalak-Gaik, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego / Województwo Śląskie

"Akademia błękitu" Co o powietrzu każdy wiedzieć powinien?

14 - 18 listopada 2022 - "Akademia błękitu" Co o powietrzu każdy wiedzieć powinien?

W Międzynarodowym Dniu Czystego Powietrza rusza tygodniowy cykl postów i artykułów dotyczących jakości powietrza.

Wśród tematów edukacyjnych znajda się pojęcia dotyczące, m.in: rodzajów zanieczyszczeń powietrza, emisji przemysłowej, transportowej, z sektora komunalno-bytowego, a także pyłów zawieszonych, smogu, wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, działań na rzecz jego poprawy, a także znaczenia dla ekonomii indywidualnych mieszkańców i całego kraju.

Posty i artykuły publikowane będą na profilu Facebookowym i na stronie internetowej Miasta Żory.

Organizator: Joanna Szerzyńska-Grabowska, ekodoradca Miasta Żory / Województwo Śląskie

Ekostrefa „Tanecznym krokiem do czystego powietrza”

18 listopada 2022 - "Tanecznym krokiem do czystego powietrza"

Z okazji Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza zorganizowana zostanie z centrum handlowym Galeria Wiślanka Żory strefa ekologiczna.

Mieszkańcy będę mogli spotkać się z ekodoradcą i uzyskać informacje na temat dotacji na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację budynku. Dowiedzą się o terminach wynikających z obowiązujących przepisów prawa. Uzyskają pomoc w wypełnianiu wymaganych dokumentów.

Dla najmłodszych mieszkańców przygotowano wiele atrakcji, takich jak: ekologiczny kącik plastyczny, quizy o tematyce ekologii, zabawy taneczne i wiele innych.
Każdy uczestnik wydarzenia otrzyma ekoupominek.

Organizator: Joanna Szerzyńska-Grabowska, ekodoradca Miasta Żory / Województwo Śląskie

Warsztaty "Smogu nasz wrogu! Znikaj! Nie wracaj!"

23 listopada - 30 grudnia 2022 - Warsztaty "Smogu nasz wrogu! Znikaj! Nie wracaj!"

Smog każdy z nas wie czym jest. Ale czy każdy wie jak jest niebezpieczny?

Ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego przeprowadzi warsztaty edukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej w Poczesnej.

Świadomość zmian klimatu jest bardzo ważna w kontekście podjęcia działań zaradczych. Zapobieganie zanieczyszczeniom powietrza jest konieczne dla poprawy jakości życia.

Edukacja ekologiczna jest pierwszym krokiem do zrozumienia tego problemu.

Organizator: Dominika Bukalak-Gaik, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego / Województwo Śląskie

Wyzwanie "Co ty możesz zrobić dla czystego powietrza?"

14 listopada 2022 - Wyzwanie "Co ty możesz zrobić dla czystego powietrza?"

14 listopada świętujemy w Polsce Dzień Czystego Powietrza.

W ramach projektu "Śląskie. Przywracamy błękit" odbędzie się akcja pod hasłem "Lepsze małe czyny, niż wielkie słowa".

Tego dnia ekodoradcy pracujący dla 167 miast i gmin województwa śląskiego opublikują posty i artykuły pokazujące, w jaki sposób każdy człowiek może swoimi drobnymi działaniami zadbać o jakość powietrza.

Odbiorcom zostanie zaproponowane wyzwanie (challenge) polegające na zrobieniu jednej rzeczy poprawiającej jakość powietrza i opublikowaniu na swoim profilu informacji o wyzwaniu wraz z ustalonym hasztagiem.

Wszystkie posty i artykuły łączyć będzie jedna, wspólna grafika.

Organizator: Województwo Śląskie

Warsztaty "Co seniorzy mogą zrobić dla czystego powietrza?"

14 listopada 2022 - Warsztaty "Co seniorzy mogą zrobić dla czystego powietrza?"

Jakość powietrza ma ogromne znaczenie dla wszystkich. Jednak szczególnie mocno zanieczyszczenia powietrza odczuwają seniorzy.

Dlatego ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego organizuje warsztaty dla seniorów dotyczące jakości powietrza.

Na spotkaniu wszyscy uczestnicy dowiedzą się o znaczeniu czystego powietrza dla zdrowia i finansów seniorów, sposobach dbania o jego jakość, możliwościach ekologicznego ogrzewania budynków i mieszkań oraz źródłach finansowania modernizacji.

Poruszone zostaną także tematy dotyczące zdrowego trybu życia i aktywności ruchowej na świeżym powietrzu.

Organizator: Ewa Chojnacka, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego / Województwo Śląskie

Warsztaty edukacyjne "Żegnaj smogu!"

14 listopada 2022 - Warsztaty edukacyjne "Żegnaj smogu!"

Dzień Czystego Powietrza to doskonała okazja do zaakcentowania jak ważne w naszym życiu jest oddychanie zdrowym niezanieczyszczonym powietrzem.

Ekodoradca Gminy Poraj przeprowadzi warsztaty edukacyjne dla dzieci z Samorządowego Przedszkola Publiczna w Żarkach Letnisku. Wspólne czytanie bajki pomoże odpowiedzieć na pytanie "Co zrobić z tą chmurą smogu?".

Przedszkolaki wraz z Ekodoradcą przygotują transparenty i wyruszą na pikietę aby zaakcentować ich sprzeciw zanieczyszczaniu powietrza.

Organizator: Marlena Czernecka, ekodoradca Gminy Poraj / Województwo Śląskie

Strefa ekologicznej aktywizacji mieszkańców "Błękitne niebo dla wszystkich"

18 listopada 2022 - Strefa ekologicznej aktywizacji mieszkańców "Błękitne niebo dla wszystkich"

Coraz częściej ludzie doceniają zdrowy, ekologiczny, zgodny z naturą styl życia. Bardzo istotnym elementem jest jakość powietrza.

I dbałość o powietrze będzie głównym tematem strefy ekologicznej aktywizacji, którą organizują Ekodoradcy Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka w trakcie międzynarodowych targów ekologicznych.

W ramach konsultacji udzielane będą informacje na temat możliwości podniesienia efektywności energetycznej budynków, wymiany źródeł ciepła oraz uzyskania dofinansowania na te działania.

W strefie zorganizowane zostaną także konkursy i gry aktywizujące ekologiczne myślenie uczestników oraz zabawy dla dzieci.

Organizator: Magdalena Staszkiewicz, Joanna Barut, Marek Skrok, ekodoradcy Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego Aglomeracja Beskidzka / Województwo Śląskie

Konkurs "Ekologiczna ozdoba choinkowa"

14 - 25 listopada 2022 - Konkurs "Ekologiczna ozdoba choinkowa"

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Czas pomyśleć o choince, prezentach i świątecznej atmosferze.

Uczestnicy konkursu zorganizowanego przez ekodoradcę mają za zadanie wykonanie ekologicznej ozdoby choinkowej z wykorzystaniem surowców wtórnych.

Celem konkursu jest promowanie ekologii i recyklingu oraz zmotywowania mieszkańców do powtórnego wykorzystania materiałów, które już są niepotrzebne.

Dzięki wykorzystaniu serowców wtórnych, ograniczymy produkcję śmieci. Dzięki temu święta będą bardziej EKO, a środowisko mniej zanieczyszczone.

Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i dorosłych.

Organizator: Halina Płoneczka, ekodoradca Gminy Wyry / Województwo Śląskie

Warsztaty "Przedszkolaku, popatrz w niebo!"

15 listopada 2022 - Warsztaty "Przedszkolaku, popatrz w niebo!"

Problem jakości powietrza jest bardzo istotny dla dorosłych, ale także dla dzieci.

Warsztaty zorganizowane przez ekodoradcę z Zawiercia dla dzieci z przedszkola mają zachęcić do zwracania uwagi na jakość powietrza, a także dać wiedzę o jej wpływie na zdrowie.

Interaktywne zajęcia mają za zadanie nauczyć podstawowych zachowań proekologicznych i zdrowotnych.

Organizator: Paulina Podsiadło, ekodoradca Gminy Zawiercie / Województwo Śląskie

Warsztaty "Mamo, tato, wiem, co to jest czyste powietrze"

16 listopada 2022 - Warsztaty "Mamo, tato, wiem, co to jest czyste powietrze"

Nauka zachowań proekologicznych powinna być prowadzona od najmłodszych lat.

Warsztaty dla przedszkolaków dotyczą czystego powietrza, chronienia się przed smogiem i dbania o swoje zdrowie.

Poprzez aktywny udział w doświadczeniach i eksperymentach naukowych oraz dyskusję po obejrzanych filmach dzieci zdobędą wiedzę proekologiczną i prozdrowotną.

Organizator: Paulina Podsiadło, ekodoradca Gminy Zawiercie / Województwo Śląskie

Interaktywny ekoteatr

22 listopada 2022 - Interaktywny ekoteatr

Wiedza najlepiej dociera, gdy połączymy ją z emocjami. Dlatego przedstawienia teatralne o tematyce ekologicznej są doskonałym nośnikiem informacji dla dzieci i młodzieży.

W ramach projektu "Śląskie. Przywracamy błękit" odbędą się dwa spektakle teatralne poruszające tematy związane z ochroną powietrza - „Wielka przygoda małej chmurki” i "Ekoprotest".

Interaktywna forma spektakli pozwala na bezpośredni udział odbiorców. Tematyka wpisuje się  w propagowanie działań proekologicznych, w szczególności ma na celu zwrócenie uwagi na temat zanieczyszczeń i ochrony powietrza oraz przyczyny powstawania smogu i sposoby jego redukcji, a także segregacji odpadów oraz deficytu i zanieczyszczenia wód.

Organizator: Mariola Piszkiewicz, ekodoradca Gminy Cieszyn / Województwo Śląskie

Spektakl teatralny "Jak leśnik las ratował"

28 listopada 2022 - Spektakl teatralny "Jak leśnik las ratował"

Naukę postaw proekologicznych należy zaczynać od najwcześniejszych lat.

Doskonałym sposobem na przekazywanie ważnych treści edukacyjnych są spektakle teatralne, które wciągają dzieci przez ich aktywny udział.

Ekologiczna bajka przedstawia zmagania Leśnika, pragnącego uratować swój ukochany las. Nakreśla problem zanieczyszczenia terenów zielonych, wyjaśnia skąd biorą się choroby drzew oraz przypomina o potrzebie utrzymania czystości w lasach. Przedstawienie zawiera również elementy dotyczące higieny osobistej.

Przedstawienie adresowane jest do dzieci w wieku 7-10 lat.

Organizator: Monika Sulowska, ekodoradca Gminy Bojszowy/ Województwo Śląskie

Konkurs na ekowiersz

18 listopada - 6 grudnia 2022 - Konkurs na ekowiersz

Jesienne dni sprzyjają dłuższemu przesiadywaniu w domach wieczorami. A może by tak wykorzystać ten czas kreatywnie?

W konkursie na wiersz o tematyce ekologicznej mogą wziąć udział wszystkie dzieci w wieku 7-15 lat z Gminy Poręba.

Celami konkursu jest kształtowanie postaw proekologicznych, wzmacnianie ogólnej świadomości konieczności dbania o środowisko, informowanie o zagrożeniach wynikających z zanieczyszczania powietrza, oswajanie w zakresie odnawialnych źródeł energii, rozbudzenie zainteresowania naukami przyrodniczym.

Dodatkowo punktowane są filmy prezentujące wiersze recytowane przez autorów.
Na laureatów czekają ekonagrody.

Więcej informacji na stronie Urzędu Miasta Poręba.

Organizator: Agnieszka Szwaja, ekodoradca Gminy Poręba / Województwo Śląskie

Dbaj o powietrze - segreguj odpady! Nawet najmłodszy o tym wie, że odpady segreguje się.

22-23 listopada 2022 - Dbaj o powietrze - segreguj odpady! Nawet najmłodszy o tym wie, że odpady segreguje się.

W ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów zorganizowany zostanie cykl siedmiu warsztatów z dziećmi w przedszkolach Gminy Bojszowy.

Na spotkaniach poruszane będą głównie zagadnienia związane z segregacją śmieci. Przeczytane zostaną książeczki na temat recyklingu i segregacji odpadów.

Dzieci zapoznają się z oznaczeniami kolorystycznymi pojemników na śmieci. Będą też mogły wykazać się zdobytą wiedzą samodzielnie segregując odpady do przygotowanych pojemników.

Warsztaty odbędą się w:

  • Gminnym Przedszkolu w Bojszowach
  • Oddziale zamiejscowym w Świerczyńcu
  • Oddziale zamiejscowym w Jedlinie
  • Oddziale zamiejscowym w Międzyrzeczu

Organizator: Monika Sulowska, ekodoradca Gminy Bojszowy / Województwo Śląskie

Przedszkolaki w bibliotece segregują śmieci

30 listopada - 1 grudnia 2022 - Przedszkolaki w bibliotece segregują śmieci.

Problem odpadów, ich wpływu na środowisko, utylizacji i recyclingu dotyczy całego świata. Dlatego właściwe zachowania związane z gospodarką odpadami należy kształtować od najmłodszych lat.

Podczas Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów ekodoradca projektu "Śląskie. Przywracamy błękit" organizuje cykl czterech spotkań dla dzieci w bibliotece miejskiej.

Oprócz wiedzy teoretycznej, dzieci zdobędą praktyczne umiejętności segregacji odpadów. Poznają w trakcie ćwiczeń i eksperymentów znaczenie recyclingu dla planety oraz wszystkich ludzi.

Warsztaty odbędą się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bojszowach.

Organizator: Monika Sulowska, ekodoradca Gminy Bojszowy / Województwo Śląskie

Warsztaty "Jak pokonać smog?"

28 listopada 2022 - Warsztaty "Jak pokonać smog?"

Jakie są główne przyczyny występowania smogu i jak możemy ze smogiem walczyć?

To główne pytania na które odpowie Ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego w trakcie warsztatów edukacyjnych, które przeprowadzi dla dzieci z Przedszkola w Hucie Starej "B".

Poznanie przyczyn powstawania zanieczyszczeń powietrza oraz ich wpływu na nasze zdrowie to pierwszy krok to zrozumienia jak ważne jest dbanie o czyste powietrze.

Nauka przez zabawę to najlepszy sposób na zdobywanie wiedzy i poznanie problemu złej jakości powietrza.

Organizator: Dominika Bukalak-Gaik, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego / Województwo Śląskie

Konkurs "Udekoruj swój dom w stylu eko"

7-9 grudnia 2022 - Konkurs "Udekoruj swój dom w stylu eko"

Okres przed Bożym Narodzeniem to czas szykowania prezentów, i dekorowania domów. Może to być doskonały moment na naukę zachować proekologicznych.

Ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego organizuje konkurs dla uczniów klas I-II z gminy Dąbrowa Zielona na ekologiczny stroik świąteczny.

Zadaniem będzie wykorzystanie materiałów ekologicznych i pochodzących z recyclingu przy tworzeniu stroika. Celem jest nauka ograniczania ilości i powtórnego używania odpadów. Dzieci nauczą się także zasad kompozycji przestrzennej.

Za najlepsze prace przewidziane są nagrody.

Organizator: Jolanta Szymczyk, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego / Województwo Śląskie

Noworoczny Konkurs Plastyczny "Błękitny skok w nowy rok - moje noworoczne postanowienia dla czystego powietrza"

15 grudnia 2022 - 15 stycznia 2023 - Noworoczny Konkurs Plastyczny "Błękitny skok w nowy rok - moje noworoczne postanowienia dla czystego powietrza"

Kto z nas nie ma noworocznych postanowień? Każdego roku miliony ludzi podejmują je w nadziei na wywołanie pozytywnych zmian.

Jakie są postanowienia najmłodszych mieszkańców Gminy Lelów dowie się Ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego. W organizowanym konkursie plastycznym zapyta dzieci jakie są ich noworoczne postanowienia dla czystego powietrza.

Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń wynikających ze złej jakości powietrza, podnoszenie świadomości ekologicznej i kształtowanie zachowań społecznych sprzyjających poprawie jakości powietrza oraz aktywizowanie najmłodszych do podejmowania działań na rzeczy zapobiegania zanieczyszczeniom powietrza.

Organizator: Dominika Bukalak-Gaik, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego / Województwo Śląskie

"Śląskie gminy pod błękitnym niebem". Wystawa fotografii online kończąca obchody 30-lecia Programu LIFE.

od 21 grudnia 2022 - "Śląskie gminy pod błękitnym niebem". Wystawa fotografii online kończąca obchody 30-lecia Programu LIFE.

W 2022 roku Program LIFE Unii Europejskiej skończył 30 lat.

Wystawa fotografii prezentuje zdjęcia z wybranych gmin objętych programem "Śląskie. Przywracamy błękit". Pokazuje piękno i różnorodność województwa śląskiego.

Fotografie prezentują wyjątkowe miejsca, w których prowadzone są działania z zakresu ochrony  powietrza.

"Śląskie. Przywracamy błękit" to największy w UE program dotyczący tej problematyki.

Organizator: Województwo Śląskie

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony