10 minut błękitu
Zapraszamy do oglądania cyklu videocastów dotyczących jakości powietrza i jej wpływu na różne dziedziny życia.
Naszymi gośćmi i gościniami będą bardzo wyjątkowe osoby. Rozmawiać będziemy, oczywiście, o powietrzu.
Ale jednak nieco inaczej!
- Szefowa ptasiej sekcji chorzowskiego ZOO opowie o przerażającej sekcji papugi (spokojnie, nasz Lufcik jest w pełni sił!), nauczyciel śpiewu opowie, jak dbać o swój głos a znany szef kuchni opowie o smakowitościach (?) na talerzu.
- Dowiemy się, czy EC Szombierki odzyska dawną świetność.
- Podyskutujemy, czy murale to wandalizm, czy może potrafią ochronić nasze zdrowie.
- Sprawdzimy, czy takie same poglądy mają zaangażowani rodzice i młodzież.
- Poza tym sprawdzimy portfele Ślązaków i zajrzymy w głąb ich ciał (brzmi strasznie, prawda?).
- Dopytamy u źródła, czy należy łapać się za guzik widząc kominiarza.
- Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy można zostać mistrzem sportowym mieszkając w Śląskiem?
A to tylko niektóre z tematów!
Jakie jeszcze zagadnienia poruszamy w naszej produkcji?
Zobaczcie sami!
Kolejne odcinki pojawią się każdego 15 i 30 dnia miesiąca (w lutym 29).
- ZASUBSKRYBUJ KANAŁ NA YOUTUBE
- POSŁUCHAJ NAS NA SPOTIFY
- POLUB NASZ FANPAGE NA FACEBOOKU
- OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE
- ODWIEDŹ NASZĄ STRONĘ WWW
Odcinek 1.
Burek kaszle, ćwirek skrzeczy, mruczek chrypie. Zwierzęta a jakość powietrza.
W Śląskiem przywracamy błękit nie tylko dla nas, ludzi, ale też dla zwierząt. W końcu to one tworzą delikatny, życiodajny ekosystem. Jak poprawa jakości powietrza może wpłynąć na zdrowie okolicznej fauny i naszych domowych ulubieńców?
Dowiedz się, oglądając pierwszy odcinek videcoastu „10 minut błękitu”, w którym gościmy panią Sabinę Cieślę-Nobis, kierowniczkę sekcji ptaków w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie oraz pana Jacka Wąsińskiego, założyciela Ośrodka Rehabilitacyjnego dla dzikich zwierząt „Leśne pogotowie” przy Nadleśnictwie Katowice w Mikołowie.
Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.
Zapraszamy do oglądania!
Niemityczny smok, czyli jak wdychamy zagładę.
Smok czy smog – który (nie)mityczny stwór zagraża nam w Śląskiem? O tym porozmawiamy z gościem kolejnego odcinka videocastu „10 minut błękitu” – panem Emilem Nagalewskim, koordynatorem Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim.
Dowiemy się nie tylko czym jest smog, skąd się ten twór bierze, ale też poznamy jego historię, która sięga odległych czasów. Posłuchamy też, jak zwalczać to zjawisko. Gotowi na konkretną dawkę wiedzy nt. przywrócenia błękitu w Śląskiem?
Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.
Zapraszamy do oglądania!
Co przywiał wiatr, czyli codzienność mieszkańca Śląska.
Każdy może walczyć na rzecz przywrócenia błękitu w Śląskiem. Przykładem jest pani Marta Zwolińska z ruchu "Rodzice dla klimatu", która zauważyła problem zanieczyszczeń powietrza i wzięła sprawy w swoje ręce.
Inicjatywa „Rodzice dla klimatu”, w której aktywnie działa, skupia się wokół… codzienności i wpływu jakości powietrza na życie rodzin. W swojej działalności zajmuje się przede wszystkim szeroko zakrojoną działalnością edukacyjną.
Gościni wideokastu opowiada, skąd wzięła się potrzeba takich działań, jak reagowali na nie rodzina i sąsiedzi, czy warto obciążać dzieci walką o czyste powietrze, co rodzice i zwykli mieszkańcy mogą zrobić dla jakości powietrza w regionie.
Zobacz kolejny odcinek videocastu „10 min błękitu” i dowiedz się, jak pani Marta Zwolińska oraz „Rodzice dla klimatu” przyczyniają się każdego dnia do przywrócenia błękitu w województwie śląskim.
Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.
Zapraszamy do oglądania!
Smog na talerzu.
Czy smog jest tylko w powietrzu? Okazuje się, że może być też na talerzu! Oczywiście nie dosłownie, niemniej jakość powietrza wpływa na to, co jemy. Jak to możliwe? Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu lub wodzie przedostają się do warzyw, owoców, ryb czy mięsa zwierzęcego. W ten sposób, niezdrowe związki chemiczne trafiają do łańcucha pokarmowego. Dowiedz się od Remigiusza Rączki, śląskiego kucharza i gospodarza telewizyjnego programu kulinarnego, jak mądrze wybierać produkty spożywcze i co zrobić, aby nasza dieta była zdrowa.
Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.
Zapraszamy do oglądania!
Program ochrony powietrza. Co nowego przynosi antysmogowa rewolucja?
W województwie śląskim walczy się ze smogiem ponad podziałami. Sejmik Województwa Śląskiego w 2017 roku jednogłośnie przyjął uchwałę antysmogową, której zadaniem jest przywrócić niebu błękit w Śląskiem.
Jakie są główne założenia tej uchwały? Jakie obowiązki dla mieszkańców regionu wynikają z jej uchwaleniem? Czy taka regulacja prawna może realnie wpłynąć na poprawę jakości powietrza w okolicy? Co nowego wnosi Program ochrony powietrza dla województwa śląskiego, którego aktualizacja nastąpiła w grudniu 2023 roku?
Na te oraz inne pytania odpowie w dzisiejszym odcinku videocastu „10 minut błękitu” Anna Bogusz, Pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego ds. strategii w obszarze klimatu i środowiska.
Zapraszamy do oglądania!
Odcinek 6.
Palące problemy i dymiące rozwiązania.
Strażak i kominiarz są w czołówce zawodów społecznego zaufania. Co te zawody mają wspólnego z jakością powietrza? Czy istnieją triki na bardziej ekonomiczne palenie w piecu? Jak ustrzec się przed pożarem i zaczadzeniem w domu? Co powinniśmy robić, żeby źródło ciepła w domu było dla nas bezpieczne? Czym palić w piecu? Jakie mamy obowiązki związane z utrzymaniem kotłów grzewczych? Na co zwracać uwagę przy piecykach w łazience? Czy strażacy tylko gaszą pożary? I czy łapać się za guzik widząc kominiarza?
Na te oraz inne pytania odpowiedzą w dzisiejszym odcinku videocastu „10 minut błękitu” Wojciech Krawczyk, aspirant Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu oraz Rafał Dydak, prezes Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego.
Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.
Zapraszamy do oglądania!
Odcinek 7.
Taka woda wypływa, jakie powietrze napływa.
Czy to prawda, że zanieczyszczenia powietrza nie mają wpływu na glebę i wodę? Jakie organizmy ekosystemów leśnych jako pierwsze odczuwają skutki zanieczyszczeń? Którym gatunkom zwierząt i roślin grozi wyginięcie? Jaki związek ma mały glon w wodzie ze zdrowiem niedźwiedzia? Czy metale ciężkie z gleby stają się biodostępne dla roślin i jak to wpływa na zdrowie zwierząt? Czy stan systemu korzeniowego drzew w lesie ma wpływ na zdrowie człowieka?
Gośćmi kolejnego odcinka videcoastu „10 minut błękitu” są pani Ewa Walus i pan Piotr Dzik z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, którzy opowiedzą o tym, jak czyste powietrze ożywia lasy, poprawia kondycję zbiorników wodnych, a także wspiera lokalną turystykę.
Jesteście ciekawi, jak jeszcze jakość powietrza wpływają na ekosystemy leśne i wodne? Jeśli tak – kliknijcie „play”!
Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.
Odcinek 8.
Dzieci wiedzą swoje, a czasem więcej.
Dzień Dziecka to niezwykłe święto. Czas zobaczyć, jakie spojrzenie na kwestię jakości powietrza mają… dzieciaki! Czy wiedzą, skąd bierze się smog? Kiedy jakość powietrza jest najlepsza, a kiedy nie bardzo? Co możemy zrobić, by móc oddychać pełną piersią przez cały rok?
Na te i wiele innych pytań, odpowiedzą goście odcinka, czyli Laura Stelmaszczyk i Vincent Przybylski, których możecie znać pod imionami Julki i Antka. To bohaterowie naszego miniserialu o perypetiach rodziny Śląskich. Jeśli więc jesteście ciekawi, jak na świat, ekologię i czyste powietrze patrzą najmłodsi, koniecznie włączcie kolejny odcinek naszego videocastu „10 minut błękitu”.
Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.
Zapraszamy do oglądania!
Odcinek 9.
Rozjaśnianie mroku, czyli jak nauka zmienia nasze spostrzeganie o powietrzu.
Czy województwo śląskie widać z kosmosu? Czy z naszej śląskiej ziemi zobaczymy wszystkie gwiazdy na niebie? Czy światło może być również zanieczyszczeniem? Okazuje się, że przez nasze sztuczne oświetlenie około 9% powierzchni naszego kraju w ogóle nie doznaje nocy!
Żeby dowiedzieć się nieco więcej o zanieczyszczeniu światem oraz skutkach, jakie ono wywołuje, w dzisiejszym odcinku wideocastu „10 minut błękitu” rozmawiamy z panem Stefanem Jantą, Dyrektorem Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Gość rozjaśni nam nieco temat związku między kosmosem a przywróceniem błękitu w województwie śląskim! Włącz film i przekonaj się, że nie tylko przestrzeń kosmiczna ma przed nami wiele tajemnic
Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.
Zapraszamy do oglądania!
Odcinek 10.
Odkryj nieznane. Rozwiewamy kulisy przemiany katedry przemysłu.
Mamy dla Was małą zagadkę – co wspólnego mają przemysł, kultura, turystyka i czyste powietrze? Wszystko to łączy się w województwie śląskim, a konkretniej w Elektrociepłowni Szombierki, zabytkowym kompleksie z 1920 roku. Jeszcze niecałe czterdzieści lat temu miejsce to służyło do produkcji prądu i ciepła. Obecnie stanowi jeden z wielu obiektów, który warto odwiedzić podczas swoich podróży po Śląskiem. Wobec Elektrociepłowni Szombierki są duże plany – ma w tym miejscu powstać wielki turystyczny kompleks z zachowaniem cennej architektury przemysłowej. Znajdziemy tutaj hotel, ale też realizowane będą cele edukacyjne, kulturalne oraz rekreacyjne. W przyszłości powstanie tutaj na przykład basen czy kręgielnia.
A w jaki sposób poprzemysłowy kompleks, zaadaptowany na cele kulturalne i turystyczne łączy się z czystym powietrzem? Tego dowiesz się z odcinka videocastu „10 minut błękitu”, w którym o zabytkowej elektrociepłowni opowiada pan Łukasz Konarzewski, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. Serdecznie zapraszamy do oglądania!
Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.
Zapraszamy do oglądania!
Odcinek 11.
Czas na rozgrzewkę. Jak powietrze wpływa na Twój trening?
Sport to zdrowie – każdy zna to powiedzenie. Poprzez trening budujemy kondycję, rozwijamy mięśnie, poprawiamy krążenie krwi, a w efekcie organizm jest lepiej dotleniony. Warto jednak, by do naszych płuc docierało powietrze odpowiedniej jakości – czyste, pozbawione pyłów zawieszonych czy toksycznych związków chemicznych. Kiedy biegać na świeżym powietrzu? Kiedy warto postawić na trening w domu? I dlaczego świeże powietrze jest tak ważne dla sportowców?
O tym w dzisiejszym odcinku videocastu „Zmiany tworzymy razem” opowie maratończyk i dyrektor Silesia Marathon, pan Bohdan Witwicki. Gotowi więc na małą przebieżkę w towarzystwie merytorycznej wiedzy?. Jeśli tak, to czas start!
Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.
Zapraszamy do oglądania!
Odcinek 12.
Błękitny Śląsk - lepsze życie.
Co zrobić, by przywrócić błękit w województwie śląskim? Jakie działania podjąć, by pozbyć się wszędobylskiego smogu i móc oddychać czystym powietrzem? Tak naprawdę nie trzeba daleko szukać rozwiązań – wystarczy zapytać ludzi, którzy na co dzień walczą o to, by każdy mógł odetchnąć pełną piersią. Mowa oczywiście o aktywistach, osobach, które poświęcają wiele godzin swojego życia, by edukować oraz realnie działać na rzecz przywrócenia błękitu w Śląskiem.
O czystym powietrzu i sposobach jego ochrony opowiedzą nam w dzisiejszym odcinku videocastu „Zmiany tworzymy razem” Piotr Machalica i Wiktoria Sarna. Dowiemy się, jak wyobrażają sobie błękitne Śląskie oraz jakie działania podejmują na co dzień, by spełnić marzenia o czystym powietrzu.
Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.
Zapraszamy do oglądania!
Odcinek 13.
Smog. Czy walka z potworem kosztuje nas zbyt wiele?
Co ma wspólnego czyste powietrze z pieniędzmi? Okazuje się, że bardzo dużo! Jego jakość wpływa nie tylko na budżet samorządu – województwa, powiatu czy gminy, ale nawet na finanse domowe.
O ekonomii czystego powietrza w dzisiejszym odcinku videocastu „10 minut błękitu” opowie Marcin Kraśniewski, adiunkt w Katedrze Transformacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Odpowie on na pytania w jakich dziedzinach smog generuje koszty, czy wpływa na ceny mieszkań w danym regionie oraz jak kształtuje koszty i przychody przedsiębiorstw.
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka naszego videocastu, aby poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Dowiedz się, dlaczego przywrócenie błękitu w województwie śląskim po prostu się opłaca!
Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.
Zapraszamy do oglądania!
Odcinek 14.
Powiew pasji.
„Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej” i chociaż śpiewać można nawet bez wyćwiczonego głosu, to jednak pewnie każdy trener zgodzi się, że do tego potrzeba powietrza – najlepiej czystego powietrza. Oddychanie jest też bardzo ważne u tancerzy, instrumentalistów czy podczas realizacji jeszcze innych pasji artystycznych!
O związku czystego powietrza ze spełnianiem swoich zainteresowań opowiedzą nam w dzisiejszym odcinku videcoastu „10 minut błękitu” goście Weronika Zięba, tancerka w Teatrze Rozrywki w Chorzowie oraz Bartosz Listwa, pedagog wokalny na Uniwersytecie Śląskim. Odpowiedzą na pytania dotyczące techniki oddychania zarówno przy śpiewie, jak i w tańcu, i znaczeniu jakości powietrza. Dowiesz się też w jaki sposób smog może przeszkadzać w realizacji tychże pasji. Jeśli więc i Ty na poważnie myślisz o tańcu, śpiewie czy grze na instrumencie, koniecznie obejrzyj ten odcinek naszego videocastu i przekonaj się, że czyste powietrze wiąże się z naszymi zainteresowaniami.
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka naszego videocastu, aby poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Dowiedz się, dlaczego przywrócenie błękitu w województwie śląskim po prostu się opłaca!
Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.
Zapraszamy do oglądania!
Odcinek 15.
Dym już opadł, czyli aktor poza sceną.
W tym odcinku videocastu „10 minut błękitu” zajrzymy za kulisy pracy aktorskiej i dowiemy się, jak aktorstwo łączy się z czystym powietrzem. A gośćmi odcinka są Krzysztof Waszkiewicz oraz Mateusz Bidziński, których znacie zapewne z produkcji filmowej o perypetiach rodziny Śląskich nakręconej w ramach kampanii Śląskie. Przywracamy błękit.
Opowiedzą nam o tym, jak aktorzy mogą szerzyć wiedzę na temat ochrony przyrody, w tym powietrza, a także o tym jak ich własna wiedza poszerza się w tym zakresie podczas nagrywania filmów czy odcinków serialu. Dowiemy się nie tylko o ich relacjach z ekologią i ochroną przyrody, ale też zdradzą ciekawostki zza kulis naszego serialu.
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka naszego videocastu, aby poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Dowiedz się, dlaczego przywrócenie błękitu w województwie śląskim po prostu się opłaca!
Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.
Zapraszamy do oglądania!
Odcinek 16.
Zapach farby o poranku - sztuka, która oczyszcza powietrze.
Sztuka cieszy oczy, porusza zmysły, zmusza do refleksji. Może też służyć poszerzaniu świadomości i wiedzy na ważne kwestie, na przykład związane z ochroną powietrza. Okazuje się jednak, że jedna z form sztuki umożliwia realne usuwanie smogu! Wszystko dzięki specjalnym farbom neutralizującym część szkodliwych substancji zawieszonych w powietrzu.
O szczegółach tego rozwiązania opowie w tym odcinku videocastu „10 minut błękitu” artysta, autor wielu murali w miastach, Łukasz Zasadni, twórca grupy malarskiej NieTak. Odpowie na pytania skąd wziął się pomysł na tworzenie murali antysmogowych, jak działają farby, które stosuje w swojej pracy oraz w jaki sposób czyste powietrze współgra z dziełami sztuki.
Jeśli więc jesteś ciekawy, jak można w Śląskiem zmalować błękitne niebo, obejrzyj wideo!
Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.
Zapraszamy do oglądania!
Odcinek 17.
Jedziemy! O transporcie słów kilka.
Trudność w znalezieniu miejsca parkingowego, zakorkowane drogi, drażniący dźwięk klaksonu i frustracja – tak w skrócie można podsumować jazdę samochodem, szczególnie po miastach. Dodatkowo im więcej aut na drogach tym więcej smogu w powietrzu. Na szczęście województwo śląskie ma w rękawie asa – dobrze rozwiniętą, nowoczesną komunikację zbiorową. Pociągi, autobusy i tramwaje już teraz tworzą sieć, dzięki której szybko i bez problemu można poruszać się po całych aglomeracjach, a nawet całym województwie!
A to wcale nie koniec inwestycji, bo komunikacja ta ma być dalej rozwijana, by być bardziej przyjazną dla środowiska i pasażerów. O planach jej rozwoju oraz wpływie transportu zbiorowego na jakość powietrza, opowiedzą w tym odcinku videcoastu „10 minut błękitu” pan Marcin Domański, zastępca Dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Naczelnik Rozkładów Jazdy i Obiegów Kolei Śląskich, pan Damian Łuniewski.
Proszę wsiadać, drzwi zamykać! Zapraszamy do oglądania!
Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.
Zapraszamy do oglądania!
Odcinek 18.
The best of...
Seria videocastów „10 minut błękitu” to ogromna dawka wiedzy o tym, jak czyste powietrze wpływa na nasze codzienne życie. Okazuje się, że może ono wpływać nawet na mniej oczywiste obszary, takie jak nasze pasje czy stan budżetu domowego.
Dziś jednak przed nami specjalny odcinek videocastu, w którym zobaczysz mix najlepszych wypowiedzi gości z poprzednich epizodów. Zobacz śmieszne, wzruszające oraz najbardziej interesujące momenty.
Daj znać, który najbardziej zapadł Ci w pamięci!
Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.
Zapraszamy do oglądania!
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY