10 minut błękitu

4.png

Zapraszamy do oglądania cyklu videocastów dotyczących jakości powietrza i jej wpływu na różne dziedziny życia.
Naszymi gośćmi i gościniami będą bardzo wyjątkowe osoby. Rozmawiać będziemy, oczywiście, o powietrzu.
Ale jednak nieco inaczej!

  • Szefowa ptasiej sekcji chorzowskiego ZOO opowie o przerażającej sekcji papugi (spokojnie, nasz Lufcik jest w pełni sił!), nauczyciel śpiewu opowie, jak dbać o swój głos a znany szef kuchni opowie o smakowitościach (?) na talerzu.
  • Dowiemy się, czy EC Szombierki odzyska dawną świetność.
  • Podyskutujemy, czy murale to wandalizm, czy może potrafią ochronić nasze zdrowie.
  • Sprawdzimy, czy takie same poglądy mają zaangażowani rodzice i młodzież.
  • Poza tym sprawdzimy portfele Ślązaków i zajrzymy w głąb ich ciał (brzmi strasznie, prawda?).
  • Dopytamy u źródła, czy należy łapać się za guzik widząc kominiarza.
  • Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy można zostać mistrzem sportowym mieszkając w Śląskiem?

A to tylko niektóre z tematów!
Jakie jeszcze zagadnienia poruszamy w naszej produkcji?

Zobaczcie sami!

Kolejne odcinki pojawią się każdego 15 i 30 dnia miesiąca (w lutym 29).

 

Odcinek 1.

Burek kaszle, ćwirek skrzeczy, mruczek chrypie. Zwierzęta a jakość powietrza.

W Śląskiem przywracamy błękit nie tylko dla nas, ludzi, ale też dla zwierząt. W końcu to one tworzą delikatny, życiodajny ekosystem. Jak poprawa jakości powietrza może wpłynąć na zdrowie okolicznej fauny i naszych domowych ulubieńców?

Dowiedz się, oglądając pierwszy odcinek videcoastu „10 minut błękitu”, w którym gościmy panią Sabinę Cieślę-Nobis, kierowniczkę sekcji ptaków w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie oraz pana Jacka Wąsińskiego, założyciela Ośrodka Rehabilitacyjnego dla dzikich zwierząt „Leśne pogotowie” przy Nadleśnictwie Katowice w Mikołowie.

Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.

Zapraszamy do oglądania!

 
Odcinek 2.

Niemityczny smok, czyli jak wdychamy zagładę.

Smok czy smog – który (nie)mityczny stwór zagraża nam w Śląskiem? O tym porozmawiamy z gościem kolejnego odcinka videocastu „10 minut błękitu” – panem Emilem Nagalewskim, koordynatorem Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim.

Dowiemy się nie tylko czym jest smog, skąd się ten twór bierze, ale też poznamy jego historię, która sięga odległych czasów. Posłuchamy też, jak zwalczać to zjawisko. Gotowi na konkretną dawkę wiedzy nt. przywrócenia błękitu w Śląskiem?

Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.

Zapraszamy do oglądania!
 Odcinek 3.

Co przywiał wiatr, czyli codzienność mieszkańca Śląska.

Każdy może walczyć na rzecz przywrócenia błękitu w Śląskiem. Przykładem jest pani Marta Zwolińska z ruchu "Rodzice dla klimatu", która zauważyła problem zanieczyszczeń powietrza i wzięła sprawy w swoje ręce.
Inicjatywa „Rodzice dla klimatu”, w której aktywnie działa, skupia się wokół… codzienności i wpływu jakości powietrza na życie rodzin. W swojej działalności zajmuje się przede wszystkim szeroko zakrojoną działalnością edukacyjną.

Gościni wideokastu opowiada, skąd wzięła się potrzeba takich działań, jak reagowali na nie rodzina i sąsiedzi, czy warto obciążać dzieci walką o czyste powietrze, co rodzice i zwykli mieszkańcy mogą zrobić dla jakości powietrza w regionie.

Zobacz kolejny odcinek videocastu „10 min błękitu” i dowiedz się, jak pani Marta Zwolińska oraz „Rodzice dla klimatu” przyczyniają się każdego dnia do przywrócenia błękitu w województwie śląskim.

Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.

Zapraszamy do oglądania!
 Odcinek 4.

Smog na talerzu.

Czy smog jest tylko w powietrzu? Okazuje się, że może być też na talerzu! Oczywiście nie dosłownie, niemniej jakość powietrza wpływa na to, co jemy. Jak to możliwe? Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu lub wodzie przedostają się do warzyw, owoców, ryb czy mięsa zwierzęcego. W ten sposób, niezdrowe związki chemiczne trafiają do łańcucha pokarmowego. Dowiedz się od Remigiusza Rączki, śląskiego kucharza i gospodarza telewizyjnego programu kulinarnego, jak mądrze wybierać produkty spożywcze i co zrobić, aby nasza dieta była zdrowa.

Gospodynią videocastu jest Magdalena Libiszewska.

Zapraszamy do oglądania!
 Odcinek 5.

Program ochrony powietrza. Co nowego przynosi antysmogowa rewolucja?

W województwie śląskim walczy się ze smogiem ponad podziałami. Sejmik Województwa Śląskiego w 2017 roku jednogłośnie przyjął uchwałę antysmogową, której zadaniem jest przywrócić niebu błękit w Śląskiem.

Jakie są główne założenia tej uchwały? Jakie obowiązki dla mieszkańców regionu wynikają z jej uchwaleniem? Czy taka regulacja prawna może realnie wpłynąć na poprawę jakości powietrza w okolicy? Co nowego wnosi Program ochrony powietrza dla województwa śląskiego, którego aktualizacja nastąpiła w grudniu 2023 roku?

Na te oraz inne pytania odpowie w dzisiejszym odcinku videocastu „10 minut błękitu” Anna Bogusz, Pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego ds. strategii w obszarze klimatu i środowiska.

Zapraszamy do oglądania!
 

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony