Zielona przyszłość zaczyna się w Kaletach

1 i 2 kwietnia 2025 r. w Kaletach-Leśnym Zakątku Śląska odbyły się wyjątkowe warsztaty, które zostały przeprowadzone w Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Kaletach oraz w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Kaletach Miotku. Warsztaty te połączyły ekologiczną edukację z praktycznymi działaniami na rzecz ochrony środowiska.
Uczestnicy mieli okazję posadzić hiacynty w biodegradowalnych doniczkach oraz ozdobić je ekologicznymi dekoracjami, a także dowiedzieć się wielu cennych informacji o wpływie roślin na jakość powietrza, w którym wszyscy żyjemy.
Warsztaty rozpoczęły się od krótkiej prelekcji wygłoszonej przez ekodoradczynię Sandrę Tatarek, która wprowadziła uczestników w tematykę czystego powietrza. Zostało podkreślone, jak kluczową rolę w jego utrzymaniu odgrywają rośliny. Ekodoradczyni poruszyła również temat zanieczyszczeń powietrza oraz skutków, jakie one niosą – zarówno dla naszego samopoczucia, jak i dla całego ekosystemu.
Dużą rolę podczas warsztatów odegrały także biodegradowalne doniczki kokosowe, które w przeciwieństwie do plastikowych pojemników, szybko się rozkładają i nie pozostawiają trwałego śladu w naturze.
Po części edukacyjnej, przyszła pora na kreatywność! Uczestnicy warsztatów, z ogromnym zapałem, ozdabiali swoje doniczki ekologicznymi materiałami, tworząc prawdziwe dzieła sztuki, które wkrótce będą ozdobą ich domów.
Te niezwykłe warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu Life. " Śląskie – Przywracamy Błękit", który ma na celu poprawę jakości powietrza i promowanie działań proekologicznych w regionie. Dzięki tej inicjatywie młodzież miała szansę nie tylko poznać tajniki ochrony środowiska, ale także aktywnie wziąć udział w działaniach na rzecz czystszej przyszłości.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i kreatywność! Wspólnymi siłami zbliżamy się do czystszej, bardziej zielonej przyszłości!
Tekst i zdjęcia: Sandra Tatarek, ekodoradczyni Gminy Kalety
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY