Wizyta studyjna w Republice Czeskiej dotycząca zmniejszenia emisyjności transportu miejskiego

Uczestnicy wyjazdu z flagą Programu LIFE UE.


W dniach 14-16 września 2022 roku obyła się wizyta studyjna w 5 miastach Republiki Czeskiej. Wzięło w niej udział ponad 50 przedstawicieli gmin-partnerów projektu, odpowiedzialnych za transport miejski. 

Wizyta  została zorganizowana w ramach projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”. Zadanie to stanowi bezpośrednią realizację zapisów Programu ochrony powietrza i jest istotnym elementem wymiany dobrych praktyk w ujęciu transgranicznym, gdyż jest koordynowane i prowadzone przez partnera międzynarodowego - EUWT TRITIA (Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TRITIA).

W czasie wizyty odwiedzono miasta takie jak: Ostrawa, Dolne Witkowice, Harnice, Ołomuniec oraz Trzyniec. Są to miasta, które pod wieloma względami mogą poszczycić się innowacyjnymi i ekologicznymi rozwiązaniami w zakresie funkcjonowania transportu zbiorowego.

Pierwszym odwiedzonym miastem była Ostrawa, gdzie dokonano prezentacji autobusów elektrycznych oraz sposobu ich ładowania, a także szeroko opisano i przedstawiono sposób działania trolejbusów. Zwieńczeniem wizyty w przedsiębiorstwie komunikacyjnym była krótka przejażdżka trolejbusem, w czasie której można było zobaczyć, w jaki sposób pojazd zostaje przyłączony do sieci.

Kolejnym odwiedzonym miejscem były Dolne Witkowice, gdzie na postindustrialnym terenie dawnej huty przedstawione zostały rozwiązanie jakie miasto Ostrawa wprowadziło w życie odnośnie rowerów współdzielonych, które dostępne są dla wszystkich zainteresowanych.

W czasie wyjazdu była również okazja, aby wysłuchać interesującej prezentacji o bezpłatnym transporcie w mieście Frýdek-Mistek. Od roku 2010 do 2019 liczba pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej wzrosła o blisko 45%.  Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji pozwoliło na zwiększenie atrakcyjności miasta oraz wzrost zadowolenia mieszkańców.

Kolejny punktem wizyty było Miasto Hranice gdzie przedstawiony został plan zrównoważonej mobilności miejskiej zakładający bezpieczne, wygodne i efektywne przemieszczenie się ludzi i ładunków. Również w tym mieście komunikacja miejska jest darmowa, co w znaczący sposób przekłada się na jej popularność.

Następnie odwiedzono Ołomuniec, gdzie przedstawione zostały badania statystyczne, które ukazały jakie zmiany zaszły w mieście w zakresie funkcjonowania komunikacji miejskiej na przestrzeni 5 ostatnich lat. Przedstawiony został również plan budowy nowej linii tramwajowej oraz przedstawione zostały rozpoczęte już prace. Zwieńczeniem dnia był wieczorny spacer na starówkę w Ołomuńcu.

Ostatnim już odwiedzonym w trakcie wyjazdu miejscem był Trzyniec, który został ukazany jako miasto przyjazne rowerzystom. Na terenie miasta istniej wiele ścieżek rowerowych dzięki którym cykliści w łatwy i bezpieczny sposób mogą poruszać się po mieście.

Jednym z celów projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” jest analiza możliwości wdrożenia czeskich rozwiązań dotyczących transportu miejskiego w województwie śląskim.
Trzy bardzo aktywne i obfite w nowe informacje dni były też okazja do nawiązania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń.

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony