Wielonarodowe warsztaty na temat przyszłych wyzwań w ochronie powietrza w Europie

Uczestniczki warsztatów w Pradze: dr Helena Jadwiszczok-Molencka, Alina Mzyk i Barbara Karaś.

Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej zorganizowało wielonarodowe warsztaty na temat jakości powietrza w ramach czeskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w celu omówienia przyszłych wyzwań w ochronie powietrza w Europie.

Celem konferencji było zainicjowanie dyskusji na wysokim i eksperckim szczeblu na temat możliwości dalszej poprawy jakości powietrza, a także zidentyfikowanie pozostałych przeszkód hamujących postęp.

Biorąc pod uwagę fakt, że na jakość powietrza w UE istotny wpływ mają transgraniczne zanieczyszczenia powietrza, do dyskusji zaproszono także przedstawicieli krajów spoza UE. Skupiono się na prezentacji konkretnych przykładów dobrych praktyk i wiedzy.

Położono również nacisk na wzajemną wymianę doświadczeń między organami ochrony środowiska w zakresie konkretnego wyzwania wdrożeniowego.

Wśród prelegentów byli: przedstawiciele instytucji UE, instytucji międzynarodowych oraz interesariuszy i państw członkowskich.

Poruszane zagadnienia oscylowały wokół tematów związanych z ochroną powietrza, ubóstwem energetycznym, transferem szkodliwych substancji między krajami i regionami, a także ochroną zdrowia.

Konferencja była również okazją do wymiany doświadczeń w zakresie działań naprawczych związanych z ochroną powietrza poprzez sesję plakatową, na której zaprezentowany został również projekt LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”.

W kontekście realizacji projektu „Śląskie. Przewracamy błękit” szczególnie interesujące były zwłaszcza prelekcje dotyczące programów wdrożeniowych, rozwiązań w zakresie poprawy jakości powietrza w innych krajach, przemieszczania się globalnego zanieczyszczeń oraz wpływu zanieczyszczeń na zdrowie i życie ludzi.

Podczas konferencji w ramach podejmowania głosu przez przedstawicieli różnych jednostek, swoje stanowisko zaprezentowali także przedstawiciele stowarzyszeń zaangażowani w ochronę środowiska, postulujący większe zaangażowanie regionalnych i krajowych władz, przy wprowadzaniu przemyślanej i możliwej do realizacji legislacji.

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony