Warsztaty ekologiczne w Bytomiu
Warsztaty naukowe dotyczące ochrony powietrza dla uczniów szkoły podstawowej
Jednym z zadań projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” jest edukacja dorosłych i dzieci z województwa śląskiego. Ekodoradcy działający w gminach, organizują spotkania, konkursy, zabawy, pikniki, na których przedstawiają problematykę jakości powietrza mieszkańcom.
Najwdzięczniejszą grupą są zawsze dzieci. Cezary Olchawa, Ekodoradca z Urzędu Miejskiego w Bytomiu, zorganizował, przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury nr 1, warsztaty naukowe dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 4.
Zgodnie z koncepcją nauki przez zabawę uczniowie samodzielnie zrealizowali szereg eksperymentów naukowych. Celem spotkania było zapoznanie uczestników z przyczynami i skutkami powstawania smogu, przedstawienie możliwości poprawy jakości powietrza poprzez działania indywidualne i zbiorowe, omówienie dostępnych programów i działań ograniczających niską emisję na terenie Gminy Bytom.
W czasie warsztatu uczestnicy m.in zobaczyli, jak spalają się węglowodory i jakie niesie to konsekwencje dla środowiska, wyprodukowali własne „chmurki” smogu w butelkach i dowiedzieli się, w jaki sposób można przeciwdziałać zanieczyszczeniom powietrza.
Bytom jest Partnerem projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”.
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY