Tydzień błękitu w Gminie Niegowa

Ręce dzieci kolorujących obrazek o tematyce ekologicznej.

Akcja edukacyjna „Tydzień błękitu Gminy Niegowa” rozpoczęła współpracę pomiędzy Ekodoradczynią Subregionalną Dominiką Bukalak-Gaik z Gminą Niegowa, która podejmuje działania na rzecz walki o czyste powietrze i razem z Ekodoradczynią ustaliła plan działania na najbliższy rok.

W pierwszą akcję edukacyjną zaangażowani zostali uczniowie i nauczyciele dwóch szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej w Niegowie oraz Szkoły Podstawowej i Oddziału Przedszkolnego w Ludwinowie. W spotkaniu z Ekodoradczynią udział wzięło ponad 330 uczniów.

W trakcie 5 dni warsztatowych Ekodoradczyni spotkała się z dziećmi i uczniami klas I-VIII. Przygotowane miniwykłady dotyczyły wielu zagadnień i ciekawostek związanych z ochroną powietrza m.in.:

  • głównych źródeł zanieczyszczeń,
  • niskiej emisji,
  • rodzajów zanieczyszczeń, które wpływają na nasze zdrowie,
  • monitorowania jakości powietrza,
  • sposobów zapobiegania zanieczyszczeniom powietrza,
  • ochrony przed smogiem.

Dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III zapoznani zostali z właściwościami czystego powietrza, zidentyfikowali źródła zanieczyszczeń powietrza oraz poznali mechanizm rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń. Poprzez proste doświadczenie mogli zaobserwować jak w otoczeniu zachowują się spaliny opuszczające komin. W części warsztatowej uczniowie klas starszych IV-VIII przygotowali plakaty poprzez które wyrazili swoje przemyślenia i wskazówki jak dbać o czyste powietrze w Gminie Niegowa. Prace były bardzo zróżnicowane, ale każda z nich zawierała bardzo ważne przesłanie. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i wiedzą. Coraz większa świadomość młodzieży daje nadzieję, że zmiany w zakresie dbania o czystość powietrza,  będą tylko na lepsze.

Tekst i zdjęcia: Dominika Bukalak-Gaik, ekodoradczyni Subregionu Północnego

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony