Szkolne Zespoły Antysmogowe

Subregion Zachodni  (1).jpeg

Młodzi liderzy walki o czyste powietrze z SP 4 w Czerwionce-Leszczynach i ZSP w Kobyli

W ramach projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” odbyła się wyjątkowa uroczystość, podczas której wręczono podziękowania Szkolnym Zespołom Antysmogowym ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Tadeusza Kościuszki w Czerwionce-Leszczynach oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kobyli. Wyróżnieniem były ścianki wertykalne oraz vouchery na zakup kwiatów – symboliczne, ale znaczące gesty uznania dla zaangażowania młodzieży w działania na rzecz czystego powietrza i edukacji ekologicznej.

Wręczenie podziękowań miało uroczysty charakter. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. dyrektor Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego – pan Adam Wawoczny oraz ekodoradczyni Anna Rogowska, która wyraziła chęć zacieśnienia współpracy ze szkołami. Podkreślono znaczenie wspólnych inicjatyw edukacyjno-ekologicznych jako narzędzia do budowania świadomości i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Szkolne Zespoły Antysmogowe to wyjątkowe grupy uczniów i nauczycieli, którzy, pod wodzą ekodoradców, działają lokalnie na rzecz poprawy jakości powietrza. Ich głównym celem jest promowanie postaw proekologicznych, edukacja rówieśników oraz inicjowanie działań praktycznych zmniejszających negatywny wpływ człowieka na środowisko.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kobyli działania miały formę wydarzeń i projektów edukacyjnych. Zespół organizował konkursy ekologiczne, wystawy tematyczne i kampanie informacyjne, które angażowały całą społeczność szkolną. Przekaz był prosty, ale skuteczny: czyste powietrze to wspólna sprawa.

W SP nr 4 w Czerwionce-Leszczynach aktywność zespołu przybrała bardziej warsztatowy charakter. Uczniowie uczestniczyli w regularnych zajęciach z ekodoradczynią, podczas których omawiano źródła zanieczyszczeń, sposoby ich ograniczania, a także wpływ codziennych decyzji na stan atmosfery. Działania obejmowały eksperymenty, tworzenie materiałów edukacyjnych oraz projekty w terenie – np. sadzenie roślin w donicach z recyklingu czy ekologiczne gry na świeżym powietrzu.

Początki Szkolnych Zespołów Antysmogowych sięgają czasów współpracy z byłą ekodoradczynią – Ewą Murą-Pancerzyńską, której zaangażowanie i wizja zaowocowały stworzeniem trwałych struktur edukacyjnych w szkołach. Jej działania stały się fundamentem, na którym dziś budowane są nowe inicjatywy.

Kontynuację tej misji podjęła obecna ekodoradczyni – Anna Rogowska. Dzięki jej wsparciu szkoły rozwijają swój potencjał w zakresie edukacji ekologicznej, integrując uczniów wokół wspólnego celu: walki o czystsze, zdrowsze środowisko.

Rola Szkolnych Zespołów Antysmogowych jest nie do przecenienia. To właśnie dzieci i młodzież są ambasadorami zmiany – potrafią inspirować dorosłych, podejmować świadome decyzje i wprowadzać dobre praktyki w swoich domach i społecznościach. Ich zaangażowanie przekłada się nie tylko na wzrost wiedzy, ale również na realne działania ograniczające emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Szkolne Zespoły Antysmogowe to przykład skutecznej edukacji ekologicznej w działaniu. Dzięki projektowi „Śląskie. Przywracamy błękit” uczniowie mają przestrzeń do rozwijania swojej wiedzy i pasji, a szkoły stają się ważnymi ośrodkami promocji proekologicznych postaw. To inwestycja w przyszłość, która przynosi korzyści całej społeczności lokalnej.

Tekst i zdjęcia: Anna Rogowska, ekodoradczyni Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony