Szklane płuca w Szkolnym Zespole Antysmogowym w Nieradzie

Chłopiec oglądający przez okno model płuc.

„Sprawdźmy, co unosi się w powietrzu” to temat przewodni drugiego spotkania w Szkolnym Zespole Antysmogowym w Nieradzie, którego opiekunem jest ekodoradczyni Subregionu Północnego Dominika Bukalak-Gaik.  

Nasza ekodoradczyni wychodzi z założenia, że eksperyment to podstawa poznawania świata i jego problemów dlatego EkoSmyki eksperymentują, aby jak najlepiej poznać problem złej jakości powietrza.

Ekodoradczyni rozpoczęła zajęcia  pytaniem "Jakim powietrzem dziś oddychamy?". Odpowiedzi były przeróżne z przewagą tych, że oddychamy czystym powietrzem. Stwierdzenie to poddane zostało dyskusji. Ekodoradczyni, wspomagając się mobilną aplikacją do monitorowania jakości powietrza pokazała uczniom, że powietrze, zwłaszcza w godzinach porannych, wcale nie jest czyste. Wspólne analizowanie mapy czujników pomiaru jakości powietrza pozwoliło na stwierdzenie, że na tle zielonej Europy, Polska jest jedną wielką, świecącym na żółto i czerwono regionem.

Aby zaobserwować, co unosi się w powietrzu, ekodoradczyni przygotowała eksperyment – szklane płuca. Na szklanych płytkach umieszczony został model ludzkich płuc. Model wypełniony został  wazeliną kosmetyczną, która dzięki swoim właściwościom wychwyci z powietrza zanieczyszczenia. Każda klasa umieściła swoje szklane płuca na zewnątrz. Część z nich umieszczona została w pobliżu ulicy, co pozwoli na ocenę czy ruch uliczny wpływa na jakość powietrza. Płytki pozostaną tam przez okres trzech tygodni.

W trakcie kolejnego spotkania Zespołu, uczniowie uzbrojeni w lupy sprawdzą, co unosi się w powietrzu, a ze swoich obserwacji sporządzą notatki. Każda grupa przedstawi również swoje rekomendacje dotyczące ochrony własnego zdrowia przed zanieczyszczeniami powietrza.

Eksperyment ma przede wszystkim pomóc w trwałym przyswojeniu wiedzy dotyczącej jakości powietrza, która ma realny wpływ na nasze zdrowie i życie.

Tekst i zdjęcia: Dominika Bukalak-Gaik

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony