Sadzenie drzew dla lepszej przyszłości. Dzień Drzewa w Jastrzębiu-Zdroju.

1.jpeg

Światowy Dzień Drzewa to coroczne święto mające na celu uświadamianie, jak ogromne znaczenie mają drzewa dla naszego ekosystemu i całej planety. W tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 im. Jana Brzechwy w Jastrzębiu-Zdroju postanowili aktywnie włączyć się w obchody tego wyjątkowego dnia, organizując akcję sadzenia drzew na terenie swojej szkoły.

Szkolny Zespół Antysmogowy, który działa w ramach programu LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”, uczniowie pod opieką Edyty Garlińskiej, ekodoradczyni Miasta Jastrzębie-Zdrój, posadzili sześć okazałych platanów. Razem w uczniami drzewa sadziła dyrektor Szkoły Beata Cisek. Drzewa te będą nie tylko ozdobą szkolnego terenu, ale również wniosą realny wkład w poprawę jakości powietrza, produkcję tlenu oraz zapewnią cień w upalne dni.

Jedno dorosłe drzewo w ciągu roku jest w stanie wyprodukować tyle tlenu, ile potrzebuje 10 osób. Dodatkowo drzewa pełnią kluczową rolę w regulacji temperatury, chroniąc nas przed nadmiernym nagrzewaniem się przestrzeni miejskich. Poprzez swoje korzenie stabilizują również glebę, co zapobiega erozji, a także filtrują wodę, oczyszczając ją z zanieczyszczeń. W obliczu postępujących zmian klimatycznych, sadzenie drzew staje się jednym z najskuteczniejszych działań na rzecz ochrony środowiska.

Akcja sadzenia platanów przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 17 to nie tylko inicjatywa na rzecz ochrony przyrody, ale także praktyczna lekcja, która uczy młodych ludzi, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Włączając się w tę globalną inicjatywę, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej o roli drzew w ekosystemie oraz o tym, jak codzienne decyzje wpływają na przyszłość środowiska.

„Posadzenie drzew to dla nas jak zdobycie szóstki z lekcji ochrony środowiska” – przyznał jeden z uczniów, biorący udział w akcji.

Obchody Światowego Dnia Drzewa w Szkole Podstawowej nr 17 im. J. Brzechwy były doskonałym przykładem tego, jak lokalne działania mogą mieć globalne znaczenie. Dzięki wspólnej pracy uczniów, nauczycieli oraz lokalnych władz, szkolne podwórko stało się nie tylko bardziej zielone, ale również bardziej przyjazne dla środowiska. Każde posadzone drzewo to krok w stronę lepszej przyszłości – dla nas i dla naszej planety.

Dbajmy o drzewa, bo one dbają o nas!

Tekst i zdjęcia: Edyta Garlińska, ekodoradczyni Miasta Jastrzębie-Zdrój

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony