Regionalna adaptacja w praktyce. Drugie spotkanie grupy roboczej ds. Regionalnych Planów Adaptacji do Zmian Klimatu

W piątek, 13 czerwca 2025 r., w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego odbyło się drugie spotkanie grupy roboczej ds. Regionalnych Planów Adaptacji do Zmian Klimatu. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli kluczowych instytucji zaangażowanych w planowanie działań adaptacyjnych w regionach – z energią, konkretnym dorobkiem i ambitnymi planami na przyszłość.
Spotkanie otworzyli Paweł Jaworski, dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, oraz Aneta Szpindor, dyrektor Departamentu Projektów Regionalnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.
Jednym z najważniejszych punktów programu była prezentacja dr Heleny Jadwiszczok-Moleneckiej, kierownik Regionalnego Centrum Ekoinformacji, która omówiła pilotażowe działania wdrażane w ramach projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”. Uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się innowacyjnym modelom zrównoważonego budownictwa oraz koncepcjom zielonego zagospodarowania przestrzeni miejskich – konkretnym rozwiązaniom, które już dziś realnie wspierają adaptację do zmian klimatu w województwie śląskim.
W dalszej części spotkania zaprezentowano stan prac nad dokumentami adaptacyjnymi w trzech regionach. Barbara Porębska, kierownik Referatu ds. Klimatu w UMWŚ, przedstawiła aktualizację działań związanych z opracowaniem Regionalnego Planu Adaptacji dla Województwa Śląskiego. Następnie Justyna Mazurkiewicz - kierownik Zespołu klimatu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, zaprezentowała działania w ramach Regionalnej Strategii Adaptacji Małopolski. Głos zabrała również Aleksandra Sieradzka-Stasiak z Instytutu Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu, przybliżając stan działań w ramach Dolnośląskiej Polityki Wodnej – pionierskiego podejścia integrującego kwestie adaptacji z zarządzaniem zasobami wodnymi.
Wspólna część warsztatowa była poświęcona analizie powiązań planów adaptacyjnych z innymi dokumentami strategicznymi – takimi jak Krajowa Strategia Adaptacji (KSA), miejskie plany adaptacji czy polityki sektorowe. Szczególne zainteresowanie wzbudziły rozważania nad statusem dokumentu regionalnego planu adaptacji – czy powinien mieć charakter obowiązkowy czy dobrowolny, strategiczny czy wdrożeniowy, a także w jaki sposób powinien wiązać samorządy.
Uczestnicy zgodzili się, że opracowanie RPA powinno uwzględniać zarówno podstawy prawne, jak i lokalny kontekst oraz potrzeby mieszkańców. Zastanawiano się również, co konkretnie powinien zawierać taki dokument i jakie podejście zastosować przy jego tworzeniu – eksperckie, partycypacyjne czy hybrydowe. Wnioski z tej debaty z pewnością będą miały wpływ na dalszy kształt krajowej polityki adaptacyjnej.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele:
- Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu i Polityki Miejskiej w MKiŚ,
- Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego,
- Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego,
- Instytutu Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu,
- Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego,
- Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
W tak szerokim i kompetentnym gronie odbyto szereg dyskusji o praktycznych aspektach adaptacji do zmian klimatu na szczeblu regionalnym. Zderzono dotychczasowe doświadczenia, wskazano dobre praktyki i zidentyfikowano potencjalnych partnerów do wspólnych działań – zarówno wśród samorządów, jak i ministerstw oraz instytucji badawczych.
Spotkanie zakończyło się ustaleniem kierunków dalszych prac i terminem kolejnego posiedzenia grupy roboczej. Wspólna praca nad Regionalnymi Planami Adaptacji nabiera tempa – z wyraźnym celem, by strategie nie pozostawały na papierze, lecz realnie wspierały odporność regionów na zmiany klimatu.
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY