Nowe drzewa w Zawierciu

2.jpg

W październiku, z okazji Światowego Dnia Drzewa, ekodoradca Andrzej Gwóźdź z Gminy Zawiercie przeprowadził cykl spotkań edukacyjnych w lokalnych szkołach i przedszkolach. Inicjatywa miała na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych oraz budowanie postaw odpowiedzialności za środowisko.

Obchody rozpoczęto 10 października o godzinie 11:00 uroczystym nasadzeniem drzewa w Parku Kościuszki. W wydarzeniu uczestniczyli Prezydent Anna Nemś, Wiceprezydent Paweł Kazirod, przedstawiciele Urzędu Miejskiego oraz zaproszeni goście. Wspólne sadzenie drzewa było symbolicznym gestem troski o środowisko, a także podkreśleniem znaczenia drzew w życiu każdego z nas.

Prelekcje odbyły się w aż 17 placówkach edukacyjnych, w tym w przedszkolach i szkołach podstawowych. Ekodoradca Andrzej Gwóźdź odwiedził między innymi Przedszkole nr 2, Przedszkole nr 6, Szkołę Podstawową nr 3, a także wiele innych. W trakcie zajęć dzieci aktywnie uczestniczyły w dyskusjach, zadawały pytania, a nawet pomagały w sadzeniu nowych drzewek, co stanowiło dla nich cenne, praktyczne doświadczenie.

W każdej z placówek dzieci z entuzjazmem włączały się w przygotowania do sadzenia, odpowiadały na pytania dotyczące drzew oraz obiecały dbać o nowo posadzone rośliny. Na zakończenie każdego spotkania młodzi uczestnicy otrzymywali odznaki „strażnika pozytywnej atmosfery” – symbol odpowiedzialności za otaczającą przyrodę.

Dzięki tej inicjatywie na terenie Zawiercia przybyło 17 nowych drzew, co jest istotnym krokiem w kierunku wzbogacania miejskiej zieleni. Nowe nasadzenia stanowią trwały ślad po obchodach Światowego Dnia Drzewa i będą przypominać kolejnym pokoleniom o znaczeniu dbania o nasze środowisko.

Podczas wszystkich spotkań panowała wyjątkowo miła atmosfera, a rozmowy z dziećmi były pełne uśmiechu i interesujących opowieści z ich życia. Inicjatywa ekodoradcy spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony dzieci, jak i personelu placówek, którzy wspólnie podkreślali wartość takiej edukacji dla budowania pozytywnych postaw ekologicznych już od najmłodszych lat.

Dzięki takim działaniom mamy pewność, że młode pokolenie Zawiercia dorasta z poczuciem odpowiedzialności za środowisko i świadomością, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Gwóźdź, ekodoradca Miasta Zawiercie

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony