Niskoemisyjny transport miejski - wizyta studyjna w Słowacji

Uczestnicy wizyty studyjnej w Słowacji.

W dniach 12-14 czerwca 2023 roku odbyła się wizyta studyjna w Słowacji. Wzięło w niej udział ponad 50 przedstawicieli gmin-partnerów projektu, odpowiedzialnych za transport miejski.  Wizyta  została zorganizowana w ramach projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”. Zadanie to stanowi bezpośrednią realizację zapisów Programu ochrony powietrza i jest istotnym elementem wymiany dobrych praktyk w ujęciu transgranicznym, gdyż jest koordynowane i prowadzone przez partnera międzynarodowego – EUWT TRITIA (Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TRITIA).

W czasie wizyty odwiedzono Orechová Potôň, Bratysławę oraz Żylinę. Miasta te posiadają wiele innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań w zakresie funkcjonowania transportu zbiorowego.

Pierwszą odwiedzoną miejscowością była Orechová Potôň, gdzie zaprezentowano autobus wodorowy oraz elektryczny. Na zakończenie prezentacji była możliwość przejażdżki autobusem wodorowym po okolicy.

Kolejny dzień rozpoczął się od prezentacji Przedsiębiorstwa Transportowego Bratislava, w czasie której szeroko opisano i przedstawiono sposób działania autobusów elektrycznych oraz ukazano zalety tworzenia dedykowanych pasów ruchu dla transportu publicznego. Kolejnym punktem była przejażdżka autobusem elektrycznym oraz tramwajem, którego trasa biegnie po zazielenionym torowisku. Przejażdżka zakończyła się w miejscu budowy nowej linie tramwajowej, która ma zostać doprowadzona do istniejącego osiedla w dzielnicy Petržalka.

W drugiej części dnia zaprezentowano innowacyjne rozwiązanie jakim jest Wieża Rowerowa. Jest to automatyczna przechowalnia rowerów, która umożliwia bezpieczne przechowanie roweru.  

Zaprezentowano także 32-metrowe składy tramwajowe (planowanie są 50metrowe) oraz modernizację i budowę nowych linii tramwajowych.

Następnie przedstawiona została stacja tankowania wodoru.

W ostatnim dniu wizyty uczestnicy poznali działania, jakie podejmuje Przedsiębiorstwo Transportowe Miasta Żyliny w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń oraz przechodzenia na transport bezemisyjny. Jest to, między innymi, zastosowanie trolejbusów hybrydowych, czyli wyposażonych w zasilanie bateryjne, co pozwala wydłużyć daną trasę o miejsca, w których jeszcze nie ma sieci zasilającej. Zaprezentowano także korzyści wynikające z użytkowania autobusów hybrydowych i elektrycznych.

Po trzech bardzo aktywnych i obfitych w nowe informacje dniach, dobiegła końca druga wizyta studyjna organizowana w ramach projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”. 

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony