Naukobusik na ulicach Bytomia

Ekodoradca z grupą dzieci przeprowadzający eksperymenty fizyczne.

Lato, wakacje, odpoczynek, relaks, słońce i dużo czasu dla siebie… W sierpniu na ulice Bytomia wyjechał specjalny autobus – BECEKOBUS, który odwiedza różne bytomskie dzielnice, aby dzieciom i młodzieży, którzy nie wyjechali na wakacje zaoferować letni odjazd warsztatowy.

Bytomskie Centrum Kultury, wraz z partnerami, zorganizowało objazdowe warsztaty popularnonaukowe - Naukobusik, interdyscyplinarne warsztaty artystyczne (Artbusik), warsztaty historyczne (Rycerzobusik), ekologiczne warsztaty majsterkowania (Ekobusik), magiczne zajęcia kreatywne (Magiobusik), zajęcia upcyclingowe (Hasiobusik) oraz warsztaty ogólnorozwojowe (Cyrkobusik).

Prowadzącym warsztaty popularnonaukowe był Cezary Olchawa, ekodoradca Miasta Bytom.

Naukobusik odwiedził Miechowice, Bytom, Suchą Górę, Karb i Bobrek.

Wszystkie spotkania dotyczyły zanieczyszczeń środowiska i szeroko pojętej ekologii. W czasie 60 minut uczestnicy samodzielnie wykonywali szereg eksperymentów i doświadczeń pod okiem prowadzącego. Nauczyli się podstaw pracy laboratoryjnej, dowiedzieli się nieco o chemii, biologii i fizyce oraz o tym, jaką frajdę może sprawiać nauka. W czasie warsztatu uczestnicy m.in. zobaczyli, jak spalają się węglowodory i jakie niesie to konsekwencje dla środowiska, wyprodukowali własne „chmurki” smogu w butelkach i dowiedzieli się, w jaki sposób można przeciwdziałać zanieczyszczeniom powietrza.

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony