Międzyprzedszkolny Konkurs Ekologiczny „Chcę być EKO”
25 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej w Nieradzie odbyła się kolejna edycja Międzyprzedszkolnego Konkursu Ekologicznego „Chcę być EKO”. Organizacja tego wydarzenia to wieloletnia tradycja Szkoły. Po raz drugi konkurs ten współorganizowała Ekodoradczyni Subregionalna Dominika Bukalak-Gaik. Tegoroczna edycja była dla naszego projektu wyjątkowa ponieważ w całości poświęcona została tematowi ochrony powietrza.
Koordynatorami konkursu z ramienia Szkoły Podstawowej w Nieradzie były Panie Magdalena Kucharzewska i Edyta Niestrój.
Głównymi celami konkursu było kształtowanie postaw ekologicznych, zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej, propagowanie idei proekologicznego stylu życia, zwrócenie uwagi na na problem zanieczyszczenia powietrza, zrozumienie konieczności ochrony środowiska naturalnego oraz odkrywanie własnych zdolności i możliwości.
Do rywalizacji przystąpiły dwuosobowe zespoły przedszkolaków z:
• Przedszkola w Poczesnej
• Przedszkola we Wrzosowej
• Gminnego Przedszkola w Starczy
• Przedszkola w Hucie Starej A
• Przedszkola w Hucie Starej B
• Przedszkola w Słowiku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słowiku
• Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Nieradzie
Wydarzenie rozpoczął występ artystyczny przygotowany przez najmłodszych wychowanków Oddziału Przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Nieradzie – Grupę Poziomek.
Część główna konkursu podzielona została na 3 etapy - pytania ogólne, zagadki i występ artystyczny. Uczestnicy w odpowiadali na pytania ogólne i zagadki dotyczące problemu zanieczyszczeń powietrza, głównych jego źródeł, odnawialnych źródeł energii, gospodarowania odpadami czy sposobów ograniczenia niskiej emisji. Przygotowane pytania nie należały do najłatwiejszych ale na każde uczestnicy odpowiadali bezbłędnie. W części artystycznej zaprezentowane zostały wiersze o tematyce związanej z ochroną powietrza i potrzebą dbania o środowisko naturalne. W trakcie trwania konkursu zespoły tworzyły „Kodeksy Młodych Ekologów”, które zawierały wskazówki jak dbać o dobro planety. Uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem i wiedzą dlatego Jury jednogłośnie stwierdziło, że wszyscy zasłużyli na najwyższy stopień podium.
Wszyscy powinniśmy mieć świadomość, że ochrona i kształtowanie środowiska, w którym żyjemy, jest koniecznością dlatego bardzo ważne jest angażowanie najmłodszych do działań proekologicznych. Biorąc pod uwagę powyższe rosnąca świadomość ekologiczna najmłodszych nabiera szczególnego znaczenia.
Tekst i zdjęcia: Dominika Bukalak-Gaik, ekodoradczyni Subregionu Północnego Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY