"Kwietne łąki" - webinar dla ekodoradców
Wszyscy wiemy, jak ważna jest zieleń wokół nas. Zarówno dla poprawy jakości powietrza, dla zachowania (i odbudowywania!) ekosystemów, zwłaszcza związanych z owadami, dla prawidłowej retencji wód gruntowych, a wreszcie dla urody naszych miast i wsi. W projekcie "Śląskie. Przywracamy błękit" także znajdują się zadania związane z tworzeniem terenów zielonych.
Dlatego dla ekodoradców i koordynatorów projektu zostało zorganizowane szkolenie online dotyczące znaczenia i organizacji łąk kwietnych.
Podczas webinaru Karol Podyma z Fundacji Kwietnej wyjaśnił, czym są łąki kwietne, jakie mogą być ich rodzaje i jakie jest ich znaczenie.
Poruszył także kwestie dotyczące gatunków roślin wykorzystywanych do zakładania łąk kwietnych, sposobów przygotowania gruntu i metod zakładania łąk.
Omówił możliwości wykorzystania łąk kwietnych na obszarach miejskich, terenach przydrożnych, terenach rolniczych i inwestycyjnych, na farmach fotowoltaicznych, do rekultywacji gleb, do odtwarzania naturalnych siedlisk, do walki z gatunkami inwazyjnymi.
Wraz z uczestnikami przedyskutował działanie oczyszczające powietrze, produkcję tlenu i sekwestrację C02 przez łąki kwietne.
Zaprezentował także inne ciekawe rozwiązania z dzieciny Nature-Based Solutions, m.in.: zbiorniki retencyjne, ogrody kieszonkowe, miejskie balkony, pasy kwietne w rolnictwie.
W szkoleniu wzięli udział także przedstawiciele gmin odpowiedzialni za tereny zielone.
Webinar był jednym z etapów podnoszenia kwalifikacji ekodoradców.
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY