Kwiecień miesiącem dla Ziemi w Subregionie Północnym.
Kwiecień miesiącem dla Ziemi. Pod takim hasłem Ekodoradczyni Subregionalna Dominika Bukalak-Gaik prowadziła swoje działania w ramach tegorocznego Światowego Dnia Ziemi. Warsztaty edukacyjne, warsztaty kreatywne, konkurs wiedzy ekologicznej i indywidualne konsultacje dla mieszkańców – wszystko po to aby jeszcze lepiej poznać potrzeby naszej planety i zagrożenia ekologiczne z jakimi w ostatnim czasie musi mierzyć się świat.
Z początkiem kwietnia Ekodoradczyni przeprowadziła warsztaty edukacyjno-kreatywne „Ekologiczna ozdoba wielkanocna” w Szkole Podstawowej w Podlesiu oraz Szkole Podstawowej w Ślęzanach. Warsztaty odbyły się w duchu DIY (zrób to sam). Uczniowie ozdobili wiosenne drzewa koszyczkami, kurczakami, barankami i zającami przygotowanymi z papierowych rolek po papierze i papierowych kubków.
W klasach I-III oraz Oddziałach Przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Turowie i Szkoły Podstawowej w Nieradzie oraz w Przedszkolu w Poczesnej Ekodoradczyni przeprowadziła warsztaty edukacyjne „List od Ziemi”. W tajemniczej przesyłce adresowanej do dzieci Ziemia poprosiła o pomoc. Dzieci z dużym zaangażowaniem rozwiązywały przygotowane ekologiczne zadania i udowodniły, że doskonale znają potrzeby naszej planety takie jak konieczność oszczędzania wody i energii, dbania o zwierzęta, czy segregowania i recyklingu odpadów. W nagrodę za zaangażowanie każdy otrzymał Medal Przyjaciela Ziemi.
„Daj Oddech Ziemi” pod takim hasłem Zespół Placówek Oświatowych w Janowie świętował tegoroczny Dzień Ziemi. Częścią obchodów były wykłady i zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I-VII przeprowadzone w ramach realizacji projektu LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". W trakcie warsztatów Ekodoradczyni poruszyła wiele tematów związanych z ekologicznymi zagrożeniami m.in. ochrona powietrza, zanieczyszczenia wód, zmiany klimatyczne i nadmierna produkcja odpadów.
W warsztatach edukacyjno-kreatywnych uczestniczyło łącznie ponad 530 uczniów szkół podstawowych i oddziałów przedszkolnych z Subregionu Północnego.
18 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej w Nieradzie odbył się Międzyprzedszkolny konkurs wiedzy ekologicznej "Chcę być EKO". W rywalizacji udział wzięło 14 wychowanków z przedszkoli z Gminy Poczesna oraz Gminnego Przedszkola w Starczy. Nadrzędnym celem konkursu było kształtowanie postaw ekologicznych i zwiększenie poziomu świadomości ekologiczne wśród przedszkolaków. Współorganizatorem konkursu oraz jego jurorem była Ekodoradczyni Dominika Bukalak-Gaik. Konkurs podzielony był na 3 rundy. Dzieci odpowiadały na wylosowane pytania i zagadki oraz zaprezentowały się w eko - wierszykach wzbogacając swoją prezentację ciekawymi rekwizytami i strojami. Grupa najmłodszych wychowanków Szkoły Podstawowej w Nieradzie przywitała wszystkich gości pięknym wykonaniem ekologicznej piosenki pt. "Ziemia to wyspa zielona".
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY