Gra miejska „Strażnicy Powietrza na pomoc błękitnemu niebu” w ramach Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej

Dzieci przy stanowisku startowym gry miejskiej w Porębie.

Meluzyna, utopce, biesy, fojermany, południce, zmory i inne śląskie potwory ukradły coś wyjątkowo cennego – Błękitne Serce Śląska. Skarbek i Święta Barbara wezwali na pomoc Strażników Powietrza.

Tak rozpoczęła się gra terenowa, która odbyła się 3 i 10 czerwca 2023 roku w dziewięciu gminach województwa śląskiego. Wszyscy uczestnicy, stając się Strażnikami Powietrza, mieli za zadanie rozwiązać 10 zagadek, które stawiały przed nimi inne śląskie postacie z legend, czyli beboki.

Prawie 1000 osób wzięło łącznie udział w zabawie, przy okazji zdobywając wiedzę na temat znaczenia walki o czyste powietrze. Kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i dorosłych jest jednym z celów projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”.

Grę wymyśliła i opracowała Agnieszka Szwaja, ekodoradczyni Gminy Poręba. Organizacją wydarzeń na terenach gmin zajęli się ekodoradcy:

  • Barbara Graniczka z Gminy Rybnik,
  • Kinga Duraj z Gminy Ustroń,
  • Karina Gierich z Gminy Miedźno,
  • Agnieszka Wypych z Gminy Bobrowniki,
  • Barbara Rozdzińska z Gminy Psary,
  • Zuzanna Poprawka z Gminy Racibórz,
  • Anna Kocima z Gminy Łaziska Górne,
  • oraz Romuald Baran z Gminy Będzin.

Punkt rozpoczęcia i zakończenia gry w Porębie znajdował się przy budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie równolegle odbywał się finał festiwalu "Eko Poręba". Trasa gry miała ok. 2 km długości i wiodła wokół charakterystycznych miejsc na terenie miasta . Objęła m.in.: Urząd Miasta, stadion miejski, park miejski czy pobliski kościół. W wydarzeniu wzięło udział wielu mieszkańców Poręby, głównie całych rodzin wraz z dziećmi, jednakże gra cieszyła się zainteresowaniem osób z każdej grupy wiekowej. Uczestnicy gry poradzili sobie z postawionymi przed nimi zadaniami i po jej ukończeniu otrzymali upominki, takie jak: przypinki, kubki czy gry planszowe.

 

W Rybniku gra odbyła się na zielonych terenach przy tężni w dzielnicy Paruszowiec. Przy organizacji gry ekodoradczynię wspierali pracownicy Referatu Ochrony Powietrza Urzędu Miasta wraz z kierownikiem Adrianem Strzelczykiem i dyrektorem Centrum Gospodarki Miejskiej Sylwią Brzezicką-Tesarczyk. Do zabawy zapraszał także Prezydent Miasta Piotr Masłowski.

 

Ustrońskie rodziny wraz z bebokami zawładnęły terenem Parku Kuracyjnego. W Ustrońskim Amfiteatrze uczestnicy otrzymywali list od Skarbka i Świętej Barbary, a potem ruszali w drogę, by zmierzyć się z niełatwymi zagadkami i odzyskać Błękitne Serce Śląska. W organizacji wydarzenia ekodoradczynię wspierały koleżanki z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta wraz z Panią Naczelnik Moniką Maksymczak.

Na rozległych trawnikach na placu gminnym w Miedźnie odbyły się gry i zabawy z dużą dawką wiedzy o tematyce ekologicznej. Dzięki ekodoradczyni zmierzenie się z problemami zanieczyszczenia powietrza i odpowiedzi na zagadki nie były bardzo trudne. W grze brały udział całe rodziny, ale też samotni Strażnicy Powietrza.

W gminie Bobrowniki gra towarzyszyła imprezie biegowej „Zabiegany Powiat”. Amfiteatr w Rogoźniku został opanowany przez biegaczy oraz uczestników batalii o odzyskanie Błękitnego Serca Śląska. Połączenie masowej imprezy sportowej oraz edukacji o wpływie jakości powietrza na zdrowie okazało się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”.

Podczas Gminnego Dnia Dziecka w Psarach, wśród licznych atrakcji dla najmłodszych, dużym zainteresowaniem cieszyła się gra terenowa zorganizowana w Parku Żurawiniec, w której uczestniczyło kilkadziesiąt rodzin. Każdy uczestnik otrzymał od ekodoradcy słodką nagrodę i pamiątkowy długopis oraz przypinkę z wdzięcznym tytułem Strażnika błękitnego nieba.

W Raciborzu listy od Skarbnika i Świętej Barbary czekały w wyjątkowym miejscu - w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla, gdzie stoisko przygotowała ekodoradczyni  Zuzanna Poprawka. A bebokowe zagadki zostały rozmieszczone w Parku Jordanowskim. Wszystkie dzieci uczestniczące w zabawie otrzymały nagrody - przypinki, długopisy, balony, plecaki z kredkami do pokolorowania oraz kolorowanki pt. " O smogu naszym wrogu".

Na starcie gry terenowej w Łaziskach Górnych zjawiła się liczna grupa Strażników Powietrza,  którym niestraszna była deszczowa pogoda ani beboki, które czekały na trasie. Wszyscy doskonale poradzili sobie z zagadkami, które nie należały do najłatwiejszych i odgadli zaklęcie usypiające, które stanowiło główne hasło gry.

Terenowa gra miejska „Strażnicy Powietrza na pomoc błękitnemu niebu” przyciągnęła bardzo dużą grupę uczestników, którzy nie tylko świetnie się bawili, ale też wynieśli dużą dawkę wiedzy ekologicznej. Wydarzeniu we wszystkich gminach przyświecała idea Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej.

Gra organizowana przez ekodoradców będzie także w innych terminach w kolejnych gminach województwa śląskiego.

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony