EU Green Week - Rodzinny ekopiknik w Świerklańcu

EU Green Week 2023 Swierklaniec 004.jpg

Wielki rodzinny ekopiknik na zakończenie Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej odbył się 10 czerwca 2023 roku w przepięknym i gościnnym Parku w Świerklańcu. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”.

Głównym organizatorem był Partner projektu – Gmina Świerklaniec. Współorganizatorami byli Województwo Śląskie oraz Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego.

W programie sobotniego pikniku było mnóstwo atrakcji dla młodszych i starszych. Dla szukających rozrywki i wiedzy. Dla samotników i dla dużych rodzin.

Ekopiknik otworzyli: Marek Cyl – Wójt Gminy Świerklaniec oraz Aldona Węgrzynowicz – zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Projektów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, w którym realizowany jest projekt „Śląskie, przywracamy błękit”.

Przy sprzyjającej pogodzie większość atrakcji odbywała się na świeżym powietrzu.

Ponad dwadzieścia stoisk oferowało wiedzę ale tez rozrywkę, zabawę i… smakołyki.

Strażacy ze Świerklańca, Orzecha i Nowego Chechła zaprezentowali drogowy i pływający sprzęt ratowniczy oraz przeprowadzili pokazy ratownictwa i pierwszej pomocy.

Na rozległych trawnikach odbywały się gry i zabawy animacyjne o tematyce ekologicznej przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Świerklańcu, Gminna Bibliotekę Publiczną w Świerklańcu oraz innych wystawców.

Dużo atrakcji znalazło swoje miejsce w urokliwym amfiteatrze. Krakowskie Biuro Promocji zaprezentowało przedstawienie teatralne z udziałem publiczności pt. „Cztery pory roku”.

Wręczono wyróżnienia w gminnym konkursie na ekomalowankę. Następnie zaprezentowali się Laureaci Powiatowego Konkursu Piosenki Przyrodniczej i Ekologicznej. Muzyczny blok imprezy kontynuowali uczestnicy przeglądu piosenki ekologicznej, zorganizowanego przez Gminę Ożarowice. Wystąpili młodzi wokaliści z przedszkola w Tąpkowicach i Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Tąpkowicach. Silnym akcentem zabawy w amfiteatrze był występ Zespołu Śpiewaczego Ossianie

Oprócz zabawy, w amfiteatrze zagościła także spora dawka wiedzy. Cezary Olchawa, ekodoradca  Bytomia, przeprowadził angażujące i czasami wybuchowe (dosłownie!) eksperymenty, wciągając do pokazów publiczność. Eksperymenty dotyczyły jakości powietrza, smogu, wpływu zanieczyszczeń na zdrowie człowieka i środowisko. Uczestnicy mogli wyciągnąć wnioski dlaczego i jak należy dbać o jakość powietrza.

Na zakończenie prelekcję dotyczącą świadectw charakterystyki energetycznej budynków oraz Programu „Czyste Powietrze” zaprezentował przedstawiciel firmy Ekoscan.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej przygotowało premierę nowego elektrycznego Solarisa. Jednego z kilku, które lada dzień wejdą do służby na rzecz mieszkańców Metropolii GZM, w sieci Transport GZM. Była to nie lada atrakcja dla małych i dużych. A pytaniom nie było końca!

Chętni mogli także przejechać się po parku elektrycznym busikiem e-Mercus. Pojazdy w czasie tych krótkich wycieczek były pełne.

Na niebie też się dużo działo. Instytut Technologii Paliw i Energii zaprezentował możliwości badania tzw. hot-spotów oraz kontroli rodzaju spalanych materiałów przy pomocy drona. ITPiE jest Partnerem merytorycznym projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” i wspiera ekodoradców w całym województwie śląskim.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska ekodoradców z Bytomia, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich, Radzionkowa, Zbrosławic, którzy udzielali porad w zakresie wymiany źródeł ciepła i ich finansowania, a także organizowali pokazy, zabawy, konkursy. Każdy odwiedzający odchodził z dużą dawką wiedzy i drobnym upominkiem.

Uczestnicy pikniku oblegali stoisko Koła Pszczelarzy w Nakle Śląskim, na którym można było dowiedzieć się o roli zapylaczy dla środowiska i potrzebie ich ochrony. Zainteresowani mogli poznać tajniki hodowli pszczół. Ale najciekawszy okazał się ul pokazowy, w którym setki pszczół uwijały się tworząc plastry miodu. Zadaniem zaglądających do tajemnego świata pszczół było odszukanie królowej. A w nagrodę było można skosztować przepysznego miodu.

Nadleśnictwo Świerklaniec przygotowało mnóstwo wspaniałych materiałów na temat lasu, jego roli dla człowieka, sposobów ochrony drzewostanu i całego ekosystemu. Ciekawscy mogli odcisnąć ślad zwierząt leśnych i nauczyć się rozpoznawać tropy. Wszyscy opuszczali stoisko ściskając w rękach ekologiczne upominki.

Zespół Szkół - Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim przywiozło sztuczną krowę, która z ogromną cierpliwością znosiła próby dojenia przez najmłodszych i tych nieco starszych. Każdy, kto trafił podczas dojenia mlekiem do wiaderka, otrzymał specjalny certyfikat. Próby dojenia wywoływały dużo radości i śmiechu. Okazało się, że to wcale nie jest takie łatwe.

Bank Ochrony Środowiska prezentował ofertę wsparcia finansowego w nowej edycji programu „Czyste Powietrze” na pompę ciepła, wymianę pieca i termomodernizację z dotacją do 99 000 zł.

Było też malowanie buziek, przejażdżki powozem, skakanie na dmuchańcach, a nawet… darmowe lody!

Na pikniku znalazło się też coś dla żądnych większej dawki wiedzy.  W Pałacu Kawalera odbył się cykl prezentacji o bardzo interesującej tematyce. Można było posłuchać i podyskutować z kilkoma najwyższej klasy ekspertami w zakresie działań proekologicznych i klimatycznych.

Wanda Jarosz z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach pomagała zrozumieć adaptację do skutków zmian klimatu, a Piotr Cofałka mówił o  jakości powietrza w regionie oraz tłumaczył, po co nam prognoza jakości powietrza i jak z niej korzystać.

Prof. dr hab. inż. Andrzej Szlęk z Katedry Techniki Cieplnej Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki

Politechniki Śląskiej przybliżył temat odnawialnych źródła energii dużej i małej skali.

Teresa Bryś Szczygieł, prezes Stowarzyszenia Zielona Ziemia dyskutowała ze słuchaczami o roli zieleni w procesie ochrony jakości powietrza.

O roli zieleni, nie tylko dla jakości powietrza, można było dowiedzieć się podczas warsztatów plenerowych z Sabiną Cios, architektką krajobrazu i właścicielką pracowni ogrodów Flos.

W Pałacu Kawalera prezentowana także była międzynarodowa wystawa plakatu o tematyce ekologicznej.

Cały piknik z ogromną energią poprowadziła Gabriela Kokott-Drzyzga  Radia Piekary.

Pomysłodawcą wydarzenia, jego realizatorem, dobrym duchem i opiekunem wszystkich uczestników pikniku był Maciej Koźmiński, ekodoradca Gminy Świerklaniec.

..................

Autorzy zdjęć:

  • Liliana Koźmińska
  • Maciej Koźmiński
  • Piotr Policht
  • Helena Jadwiszczok-Molencka
  • Wojciech Łukowski
  • Nadleśnictwo Świerklaniec
  • Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony