Ekowarsztaty w rydułtowskim Szkolnym Zespole Antysmogowym

Grupa dzieci z ekodoradczynię podczas warsztatów.

W Rydułtowach działają dwa Szkolne Zespoły Antysmogowe, które podejmują liczne działania społecznych na rzecz poprawy jakości powietrza.

Szczególnym zaangażowaniem odznaczają się uczniowie  i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Rydułtowach, którzy poprzez różnorodne formy edukacji poznają w tajniki problematyki związanej z zanieczyszczeniami powietrza, uświadamiając zarazem wpływ tego zjawiska na nasze zdrowie i środowisko. Kreatywność wykazana przy organizacji warsztatów uczyniła naukę o smogu nie tylko pouczającą, ale także interesującą i prostą do zrozumienia.

Niezwykle cenne było zaangażowanie uczniów klasy 5b, którzy zorganizowali atrakcyjne warsztaty ekologiczne "Uwaga! Smog".  Godna uznania jest również rola opiekuna uczniów, który nie tylko zainspirował uczniów do działania, ale również pełnił rolę przewodnika, pomagając zrozumieć skomplikowane kwestie związane z ochroną środowiska.

W czasie warsztatów uczniowie poszerzali wiedzę o tym, co to jest smog i jak groźny jest dla zdrowia ludzi. Wykonali, między innymi, eksperyment "smog w butelce" oraz podsumowali  dwa projekty: dwutygodniowe monitorowanie jakości powietrza wokół szkoły oraz sprawdzenie jakości powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych za pomocą odkurzacza i wacików kosmetycznych. Ważnym elementem spotkania była dyskusja na temat możliwych działań antysmogowych.

Dodatkowo, ekodoradca zapoznał uczniów z zasadami działania kamery termowizyjnej oraz możliwościami jej praktycznego zastosowania.

To wydarzenie nie tylko zwróciło uwagę na pilny problem zanieczyszczenia powietrza, ale także pokazało zaangażowanie społeczności szkolnej w kwestie ochrony środowiska.

Tekst i zdjęcia: Joanna Kosmala, ekodoradczyni Gminy Rydułtowy

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony