Ekowarsztaty dla przedszkolaków w Gminie Kroczyce

Grupa przedszkolaków w trakcie ekowarsztatów.

Przedszkola  są miejscem, gdzie dzieci spędzają większą część dnia i dzięki temu  poznają świat i uczą się, jak w nim funkcjonować. Warto wykorzystać ten czas, by wprowadzać najmłodszych w tajniki ochrony środowiska i ekologii. Jednym z takich sposobów jest przeprowadzenie warsztatów ekologicznych, które pozwolą dzieciom nauczyć się, jak zadbać o naszą planetę.

Aneta Szczechla, ekodoradczyni z Gminy Kroczyce, przeprowadziła cykl warsztatów na temat zanieczyszczenia powietrza oraz problemów związanych ze smogiem w przedszkolach w Kroczycach oraz Siamoszycach

Podczas warsztatów poruszyła temat zanieczyszczenia powietrza, jako jednego z największych problemów środowiskowych naszych czasów. Przedszkolaki rozmawiały także na trudne tematy dotyczące problemów zdrowotnych i ekonomicznych, a także negatywnego wpływu na jakość życia mieszkańców miast i wsi.

Jednym z największych problemów związanych z powietrzem jest smog. Smog to powietrze zanieczyszczone pyłami, gazami, dymem i innymi substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Najczęściej występuje w dużych miastach, gdzie ilość samochodów i fabryk przekracza normy. Dzieci narażone na smog są bardziej podatne na choroby układu oddechowego i mają zwiększone ryzyko wystąpienia astmy.

Wprowadzenie dzieci w tematykę smogu i zanieczyszczenia powietrza jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na budowanie postaw proekologicznych już od najmłodszych lat.

Podczas spotkań, oprócz rozmów i dyskusji, dzieci pod okiem ekodoradczyni  przeprowadzały doświadczenia, które miały im pomóc zrozumieć, jak ważne jest dbanie o powietrze.

Doświadczenia z balonami, kolorowanki o tematyce ekologicznej, zabawy tematyczne i konkursy aktywizowały najmłodszych i pobudzały do przemyśleń.

W trakcie zajęć można było zauważyć, że dzieci są bardzo świadome i posiadają dużą wiedzę na temat zanieczyszczeń powietrza. Bardzo chętnie wypowiadają się też na tematy z nim związane.

W trakcie zajęć dzieci nauczyły się, co to jest smog i jak powstaje, jakie substancje szkodliwe wpływają na powietrze oraz jakie skutki ma zanieczyszczone powietrze na zdrowie i środowisko. Dzieci nauczyły się również, jakie proste działania mogą pomóc w walce ze smogiem i jak dbać o powietrze.

Warsztaty w dwóch przedszkolach są częścią całego cyklu spotkań w przedszkolach Gminy Kroczyce.

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych

Regionalne Centrum Ekoinformacji 

 

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice

siedziba: Dąbrowskiego 23

phone: +48 (32) 77 40 554


e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl

godziny pracy: 7:30 - 15:30

Logo Śląskie

Powrót na początek strony