Ekologiczne ciepło w Pyskowicach

Grupa dorosłych uczestników spotkania oglądająca prezentacje wyświetlana na ekranie.

„Ekologiczne ciepło w Pyskowicach” to tytuł spotkania, które odbyło się 19 października 2023 r. w urzędzie miejskim. Spotkanie podzielono na dwie części: dla zarządców nieruchomości i dla mieszkańców. Była to świetna okazja, aby poznać szczegóły funkcjonowania pyskowickiej ciepłowni czy zasad przyłączania budynków do miejskiej sieci. Mieszkańcy dowiedzieli się też jak uzyskać dofinansowanie do wymiany „kopciucha” i na termomodernizację budynku.

Uczestnicy zapoznali się z informacjami o programach walki ze smogiem. Dotacje w Pyskowicach udzielane są m.in. w ramach programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - „Czyste powietrze”. Punkt konsultacyjno-informacyjny programu w tutejszym Urzędzie udziela szczegółowych informacji o warunkach dofinansowania, przyjmuje wnioski w tej sprawie oraz świadczy pomoc w ich wypełnianiu.

Nowością dla mieszkańców budynków wielorodzinnej jest program „Ciepłe mieszkanie”. Na chętnych czekają dotacje do wymiany pieca na ekologiczne źródło ciepła czy montaż energooszczędnych pochodzące z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Miasto Pyskowice pozyskało na ten cel 1 862 500 zł.

Ogromne znaczenie ze względu na poprawę powietrza ma edukowanie i przekonywanie do korzyści z ciepła systemowego. O zaletach płynących z podłączenia budynku do tego typu ogrzewania oraz posiadania ciepłej wody użytkowej również można było posłuchać w trakcie spotkania. Ich zdecydowanym plusem jest ekologiczny aspekt oraz bezpieczeństwo. Warto zauważyć, że doprowadzenie wody może odbywać się bezinwazyjne – bez demolowania łazienki, przy użyciu starych szybów kominowych.

Warto zaznaczyć, że modernizacja i rozbudowa sieci ciepłowniczej, polegająca na podłączaniu kolejnych budynków oraz wymianie przestarzałych systemów na wysokosprawne rury preizolowane, odbywa się w dużej mierze ze środków zewnętrznych - dzięki dofinansowaniom z Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii i programu Polski Ład.

W ramach spotkania udało się też przybliżyć pracę i zadania ekodoradcy. Ten etat powstał dzięki dofinansowaniu w ramach programu LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”. Pracująca w Urzędzie Miejskim w Pyskowicach ekodoradczyni Aleksandra Ujma wspiera mieszkańców uczestniczących w programach dofinansowania do wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji budynku, a także prowadzi edukację ekologiczną w naszym mieście.

Mamy nadzieję kontynuować tego typu spotkania z mieszkańcami. W przypadku zainteresowania wspólnoty istnieje możliwość udziału przedstawiciela w zebraniu, by w sposób przystępny wyjaśnić zasady podłączenia budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Pokazane na nim prezentacje dostępne są na stronie internetowej www.pyskowice.pl, w panelu Dla Mieszkańców, zakładka Ekologia/Ekologiczne ciepło w Pyskowicach.

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Ujma

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony