Ekodźwięki Śląska w Tarnowskich Górach

Ekodźwięki Śląska  (1).jpg

6 grudnia 2024 roku Pałac w Rybnej w Tarnowskich Górach wieczorem tętnił życiem i ekologicznym przesłaniem. W ramach wydarzenia „Jesteś EKO? Śląskie. Przywracamy Błękit” mieszkańcy regionu mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym połączeniu edukacji ekologicznej i muzycznych uniesień. Organizatorem imprezy był Marek Stebnicki, ekodoradca gminy Tarnowskie Góry, który wraz z ekodoradcami z Piekar Śląskich i Świerklańca zaprezentował liczne prelekcje i rozmowy poświęcone ochronie środowiska oraz propagowaniu postaw proekologicznych. Spotkania te przyciągnęły uwagę uczestników w każdym wieku, a ich przesłanie było jasne: razem możemy zadbać o czyste powietrze i lepszą przyszłość naszej planety.

Kulminacją wieczoru był fenomenalny koncert „VOŁOSI i ŚLĄSKIE SMYKI”. Orkiestra Śląskie Smyki, pierwsza niezawodowa orkiestra w regionie, stanęła na jednej scenie z Vołosami – zespołem, który już od lat zachwyca krytyków i publiczność swoją unikalną interpretacją muzyki ludowej. Niezwykła chemia między artystami była odczuwalna od pierwszych dźwięków, a każdy utwór poruszał nie tylko serca, ale i nogi widzów, które samoistnie wybijały rytm. Zespół Vołosi zaprezentował się w pełnej krasie – skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas tworzyły harmonię, jakiej trudno było się oprzeć. Wspólne wykonania z młodymi muzykami ze Śląskich Smyków okazały się strzałem w dziesiątkę, a reakcje publiczności potwierdzały, że to był prawdziwy muzyczny spektakl.

Dyrygentka orkiestry, Alicja Pacześniak-Słota, podkreślała po koncercie, jak wielką radość przyniosła jej współpraca z tymi młodymi talentami. „To są chwile, w których czuję się spełniona jako dyrygent” – powiedziała, a widzowie z pewnością podzielali jej entuzjazm. Vołosi również nie kryli uznania, komplementując przygotowanie i zaangażowanie Śląskich Smyków.

Wieczór pokazał, że muzyka klasyczna i ekologiczne przesłanie mogą iść w parze, tworząc niezapomniane doświadczenie. Publiczność opuszczała Pałac w Rybnej z uśmiechami na twarzach, wzbogacona zarówno o muzyczne, jak i ekologiczne inspiracje. Wydarzenie „Ekodźwięki Śląska – Przywracamy Błękit” udowodniło, że troska o planetę może być nie tylko pożyteczna, ale i niezwykle przyjemna. Dzięki zaangażowaniu Marka Stebnickiego i całego zespołu ekodoradców, krok w stronę odzyskania błękitu nad województwem śląskim stał się bardziej realny, a sukces wydarzenia może być inspiracją do organizacji kolejnych tak niezwykłych inicjatyw.

Tekst: Marek Stebnicki, ekodoradca Gminy Tarnowskie Góry

Zdjęcia: Marek Stebnicki, Basia Julia Zwalińska / UM Tarnowskie Góry

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony