Ekodoradztwo na Dożynkach Powiatowych w Żarnowcu

Ekodoradczynie na stoisku podczas dożynek. Od lewej: Agnieszka Szwaja, Iwona Gębka, Aneta Szczechla

20 sierpnia 2023 roku w Gminie Żarnowiec odbyły się Dożynki Powiatowe, na których swoje siły połączyły trzy  ekodoradczynie: Iwona Gębka - ekodoradczyni Gminy Żarnowiec, Aneta Szczechla - ekodoradczyni Gminy Kroczyce oraz Agnieszka Szwaja - ekodoradczyni Subregionu Centralnego.

Dożynki  Powiatowe to jedno z  większych wydarzeń w roku dla całego powiatu Zawierciańskiego.  W tym dniu koła gospodyń wiejskich mogły zaprezentować swoje wieńce, a rolnicy mogli pochwalić się zebranymi plonami, jakie dała nam nasza matka Ziemia. Dożynki to ciekawa tradycja, która w tym powiecie  jest kultywowana co roku . Do Gminy Żarnowiec zawitało mnóstwo gości z całego powiatu Zawierciańskiego, dlatego była to okazja, aby połączyć siły i przeprowadzić działania informacyjno- edukacyjne, aby dotrzeć do jak największej ilości osób i wpłynąć na postawy społeczności lokalnych w zakresie poprawy jakości powietrza.

Stoisko ekodoradczyń było w centrum zainteresowania,  gromadząc tłumy ludzi chcących dowiedzieć się więcej o ekologii, zrównoważonym rozwoju i sposobach ochrony środowiska. Ekodoradczynie, wyposażone w wiedzę oraz  materiały edukacyjne, starały się przybliżyć temat ekologii w sposób przystępny i angażujący dla wszystkich grup wiekowych.

Udzielały informacji dotyczących wymiany źródeł ciepła, termomodernizacji oraz możliwości finansowania tych działań. Dla dzieci przygotowały edukacyjne gry i zabawy o tematyce związanej z jakością powietrza.

Obecność ekodoradczyń na powiatowych dożynkach stanowiła ważny krok w kierunku propagowania ekologii i zrównoważonego rozwoju w społeczności lokalnej. Dzięki angażującym działaniom edukacyjnym mieszkańcy zyskali  nową perspektywę na troskę o środowisko oraz praktyczne wskazówki, jak wdrażać ekologiczne nawyki w codziennym życiu.

Tegoroczne dożynki udowodniły, że edukacja odgrywa kluczową rolę w tworzeniu ekologicznie świadomych społeczności. Działania ekodoradczyń stanowiły inspirację dla innych wydarzeń lokalnych, pokazując, że proste kroki podejmowane na co dzień mogą przyczynić się  do długotrwałego zachowania harmonii między ludźmi a naturą.

Tekst: Aneta Szczechla, Iwona Gębka

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony