Ekodoradcy ukończyli studia podyplomowe
31 października br., w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego odbyła się uroczysta graduacja drugiej tury studiów podyplomowych na kierunku EkoEnergetyka, organizowanych w ramach projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” przez partnera projektu – Politechnikę Śląską.
Absolwentów przywitał Członek Zarządu Województwa Śląskiego – Rafał Adamczyk, który wraz z przedstawicielami Politechniki Śląskiej – prof. dr. hab. inż. Ireneuszem Szczygłem oraz dr. inż. Michałem Chabińskim, wręczył dyplomy zebranym uczestnikom. Uroczystość uświetnił wykład prof. Szczygła dotyczący dyskursu prośrodowiskowego.
Kluczowym działaniem projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” jest utworzona sieć ekodoradztwa w gminach województwa śląskiego, mająca na celu wsparcie mieszkańców m. in. w zakresie wymiany przestarzałych źródeł ciepła, a także poprawy efektywności energetycznej budynków. Dzięki działalności ekodoradców sprawniej implementowane są cele założone w „Programie ochrony powietrza dla województwa śląskiego”. Co równie istotne, działania ekodoradców mają również na celu podnoszenie świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw proekologicznych wszystkich mieszkańców, poprzez swoje zaangażowanie i obecność na wydarzeniach gminnych, a także działalność edukacyjną i promocyjną skierowaną do wszystkich grup wiekowych.
Mając na względzie odpowiednie podnoszenie kwalifikacji i umiejętności ekodoradców projektowych, partner projektu – Politechnika Śląska, zorganizowała dwie tury studiów podyplomowych pn. EkoEnergetyka, w ramach których w ciągu dwóch lat aż 103 osoby związane z projektem „Śląskie. Przywracamy błękit”, w tym także zespół projektowy zatrudniony w Urzędzie Marszałkowskim, mogły zwiększyć swoje kompetencje, sprawniej implementując założenia określone w działaniach projektowych.
Program studiów został dopasowany do potrzeb zawodowych ekodoradców projektowych, dzięki czemu absolwenci nabyli kompetencje, które mogą wykorzystać w swojej pracy zawodowej. Za sprawą wielu zajęć wykładowych oraz warsztatów, mieli oni możliwość zapoznania się m.in. z nowymi technologiami i innowacyjnością w zakresie wykorzystania OZE oraz kompleksowej termomodernizacji, przyszłością transportu nisko- i zeroemisyjnego, źródłami zanieczyszczeń w regionie, które mają największy wpływ na życie i zdrowie mieszkańców, z doradztwem w zakresie najbardziej opłacalnych ekonomicznie inwestycji proekologicznych, ze skutecznym prowadzeniem kampanii edukacyjno-informacyjnych w gminach, a także praktycznym przygotowaniem inwestycji mającej na celu kompleksową termomodernizację.
Studia te nie tylko dostarczyły specjalistycznej wiedzy i umiejętności, ale także stworzyły unikalną platformę do nawiązywania relacji i wymiany doświadczeń między uczestnikami, co przybliża województwo do osiągnięcia „błękitnego nieba” założonego w projekcie.
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY