Edukacja ekologiczna w Siemianowicach Śląskich

Grupa uczniów siedząca w ławkach i słuchających prezentacji ekodoradczyni.

Jakie są źródła smogu, jaki wpływ wywiera on na nasze zdrowie i środowisko, a także jak możemy skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku? To tylko niektóre z zagadnień, które zostały poruszone podczas zajęć edukacyjnych przeprowadzonych przez naszą ekodoradczynię 13 grudnia 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Siemianowicach Śląskich.

W pierwszej części zajęć głównym tematem były smog i zanieczyszczenia powietrza. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w prezentacji, aktywnie dyskutując z prowadzącą i pogłębiając swoje zrozumienie znaczenia jakości powietrza oraz poznając praktyczne sposoby na jego poprawę. Dodatkowo, przeprowadzony eksperyment zilustrował, jak dym gromadzi się w atmosferze, co pomogło uczniom lepiej zrozumieć omawianą problematykę.

Druga część zajęć była jeszcze bardziej interaktywna. Uczniowie mieli okazję zmierzyć się z różnorodnymi zadaniami związanymi z tematyką zajęć, takimi jak rebusy, puzzle, wykreślanki i inne kreatywne łamigłówki. Co więcej, prowadząca pokazała, jak każdy może samodzielnie monitorować jakość powietrza za pomocą aplikacji mobilnej lub portalu internetowego, co umożliwi uczniom samodzielne decydowanie o tym, czy warto wyjść na wieczorny spacer, czy lepiej pozostać w domu.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Szwaja, ekodoradczyni Subregionu Centralnego

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony