Bezpłatny webinar online "Niska emisja – zagrożenia i wyzwania"
Czy zawsze „niska” oznacza „nieszkodliwa”? Co to jest niska emisja? Bać się czy raczej cieszyć?
Niska emisja jest to emisja pyłów i szkodliwych gazów na niskiej wysokości (do 40m), pochodzących głównie z domowych pieców i lokalnych kotłowni, w których spalanie węgla lub innych paliw stałych odbywa się w nieefektywny sposób, a ponadto jako „paliwo” wykorzystywane są odpady. Jest szczególnie uciążliwa w sezonie grzewczym.
Zjawisko niskiej emisji związane jest również z transportem i występuje, w miejscach gdzie na niewielkim obszarze jest duży ruch pojazdów (problem ten dotyczy szczególnie miejskiego ruchu ulicznego).
Niska emisja jest przyczyną pojawienia się w powietrzu wielu szkodliwych substancji np. pyłu zawieszonego, dwutlenku siarki, tlenków azotu, metali ciężkich, czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Substancje te powodują różne schorzenia układów krążenia i oddechowego oraz alergie. Podwyższają również ryzyko zachorowań na nowotwory. Na obszarze dotkniętym problemem niskiej emisji występuje zatrucie gleby, skażenie roślin, korozja elementów metalowych i budowlanych.
Temat niskiej emisji i związanych z tym wyzwań poruszony zostanie na webinarium online, organizowanym przez Politechnikę Częstochowską i Częstochowski Alarm Smogowy.
W trakcie webinaru Dominika Bukalak-Gaik, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego w projekcie „Śląskie. Przywracamy błękit”, opowie kim jest ekodoradca i jaka jest jego rola. Warto dowiedzieć się, jakie korzyści dla każdego mieszkańca niesie współpraca z ekodoradcą w jego gminie.
W programie także inne tematy, które gorąco polecamy:
- Program „Czyste Powietrze” – dla kogo?, na co? oraz ile do pozyskania? – Maciej Buchliński, Urząd Miasta we Wręczycy Wielkiej
- Stan powietrza w regionie – co się zmieniło w ciągu ostatnich pięciu lat. – Hubert Pietrzak, Częstochowski Alarm Smogowy
- Czy odnawialne źródła energii to jedyna i najprostsza droga do ograniczenia niskiej emisji? – dr hab. inż. Rafał Kobyłecki, Politechnika Częstochowska
- „Odnawialne źródła energii” – nowy kierunek studiów. – dr hab. inż. Jurand Bień, Politechnika Częstochowska
Będzie też czas na sesję pytań i odpowiedzi.
- Gdzie: Platforma Teams
- Kiedy: wtorek, 26 kwietnia 2022
- O której: 18.30 – 20.00
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY