Akcja Sprzątania Świata w Gminie Kroczyce
20 września Ekodoradczyni Gminy Kroczyce - Aneta Szczechla zorganizowała aktywne Sprzątanie Świata w przedszkolu w Siamoszycach.
Siamoszyce to malownicza miejscowość położona w sercu jury, z licznymi lasami, łąkami oraz przepięknym zalewem, który znajduje się nieopodal szkoły. Jednak aby nie zaburzyć piękna tego miejsca, należy o nie dbać. Dlatego Ekodoradczyni odwiedziła dzieciaki z przedszkola, z którymi wspólnie posprzątała teren wokół szkoły. Podczas sprzątania, dzieci dowiedziały się również, czym jest recykling i jak powinna wyglądać prawidłowa segregacja śmieci oraz jaki wpływ na nasze życie i zdrowie ma zanieczyszczenie powietrza, powstające przy spalaniu śmieci.
Przedszkole w Siamoszycach jest małe, ale nauczyciele i dzieci są pełne entuzjazmu i zaangażowania. Akcja sprzątania świata była doskonałą okazją, by pokazać najmłodszym, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Dzieci zostały zaopatrzone przez Ekodoradczynię w specjalne rękawiczki i worki na śmieci, a następnie przystąpiły do pracy. Z uśmiechem na twarzy zbierały śmieci, a podczas prac zadawały wiele bardzo ciekawych pytań, co świadczy o tym, że interesuje je temat ochrony środowiska.
Dla wielu z nich była to pierwsze tego typu wydarzenie, dlatego tym bardziej były zainteresowane.Celem było nie tylko posprzątanie terenu, ale także edukacja najmłodszych oraz zaszczepienie w nich miłości do natury i odpowiedzialności za nią. Priorytetowe było to, aby uświadomić dzieciom, że to wszyscy mamy ogromy wpływ na to, aby zmienić świat na lepsze.
W trakcie akcji przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się, dlaczego dbanie o czystość środowiska jest takie istotne, jakie mogą być konsekwencje zanieczyszczeń, oraz jakie proste codzienne nawyki mogą pomóc w ochronie przyrody.
Po zakończeniu sprzątania wszystkie dzieci zostały nagrodzone ekologicznym breloczkiem.
Tekst i zdjęcia: Aneta Szczechla
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY