Aby żyć musimy oddychać. Spotkanie Szkolnego Zespołu Antysmogowego w Nieradzie

Ekodoradczyni w klasie prezentuje uczniom działanie sztucznych płuc.

Aby żyć musimy oddychać – pod takim tytułem odbyło się kolejne spotkanie Szkolnego Zespołu Antysmogowego „EkoSmyki” utworzonego w Szkole Podstawowej w Nieradzie.

Zainteresowanie najmłodszych tematem ochrony powietrza nie zawsze jest łatwe dlatego nasza ekooradczyni Dominika Bukalak-Gaik dba o to aby spotkania Zespołu były bogate w ciekawe doświadczenia.

Tym razem spotkanie przybrało formę praktycznych warsztatów, których temat do końca pozostawał tajemnicą. Ekodoradczyni poprosiła EkoSmyki o przyniesienie na zajęcia plastikowych butelek. Uczniowie, krok po kroku, zgodnie ze wskazówkami ekodoradczyni wykonywali kolejne elementy konstrukcji. Pomysłów na to co powstało było mnóstwo. Po zakończeniu pracy ekodoradczyni prostymi podpowiedziami nakierowała EkoSmyki na prawidłową odpowiedz. Okazało się, że uczniowie stworzyli własne modele płuc, które „same oddychają”. Jak to się dzieje? To proste. Konstrukcja zawiera gumowy element, który wprawiony w ruch działa na zasadzie ludzkiej przepony i powoduje napełnianie „płuc” powietrzem.

Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli edukacyjny film projektu "Jak działa człowiek" z którego dowiedzieli się, że dzięki oddychaniu pobieramy z powietrza tlen, który jest potrzebny wszystkim narządom i każdej komórce naszego organizmu.

Tekst i zdjęcia, Dominika Bukalak-Gaik, ekodoradczyni Subregionu Północnego

loga Śląskie. Przywracamy błękit, Life, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwa Śląskiego
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych
Regionalne Centrum Ekoinformacji

ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
siedziba: Dąbrowskiego 23
phone: +48 (32) 77 40 554
e-mail: przywracamyblekit@slaskie.pl 
godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl
Powrót na początek strony